Pinočeto perversmo Čilėje atgarsiai

Pirmadienį, rugpjūčio 28 d., Čilės Aukščiausiasis Teismas paskelbė galutinį nuosprendį byloje dėl dainininko Viktoro Haros sulaikymo, kankinimo ir nužudymo per 1973 m. Pinočeto perversmą.

Šeši buvę kariškiai nuo 73 iki 85 metų, dalyvavę Viktoro kankinimuose ir nužudyme 1973 metų rugsėjo 16 dieną stadiono, kuris buvo paverstas penkių tūkstančių žmonių kalėjimu, rūbinėse, buvo nuteisti kalėti 15 metų ir vieną dieną kalėjimo už žmogžudystę ir 10 metų ir vieną dieną už pagrobimą. Vienas iš kaltinamų buvusių pareigūnų, 86 metų brigados kapitonas Ernanas Čakonas nusižudė, bandant policijai jį sulaikyti.

Iš pagrindinio kaltinamojo, buvusio Čilės karininko Pedro Barienteso, kuris pabėgo į JAV, prieš mėnesį buvo atimta šios šalies pilietybė dėl įrodyto dalyvavimo Viktoro Jaros nužudyme ir yra galimybė jo išdavimo Čilei.

Taigi, praėjus beveik 50 metų po žiaurios Čilės dainininko, kompozitoriaus ir teatro režisieriaus Viktoro Haros nužudymo teisingumas nugalėjo. Po pusę amžiaus trukusios nelygios Viktoro šeimos ir draugų bei tūkstančių sąžiningų žmonių kovos Čilėje, JAV ir kitose šalyse teisingumas pagaliau įvykdytas.

40-metis V. Hara buvo Čilės komunistų partijos narys. Muzikantas buvo suimtas ir nužudytas pirmosiomis Augusto Pinočeto karinio perversmo dienomis dėl jo paramos nušalintam prezidentui Salvadorui Aljendei. Ekshumuojant Haros kūną jame buvo rastos 44 kulkos ir 56 lūžę kaulai.

SP Infocentras