Leninas ir karas

Visus, kurie šiandien imasi teisti Leniną, vienija absoliutus jo mokymo prasmės nesuvokimas, ypač karo ir taikos klausimu. Lenino šiandien mažai kas skaito (nors dabar, atsižvelgiant į situaciją pasaulio ekonomikoje, yra pats laikas). Pabandykime pačiu primityviausiu lygmeniu, suvedus į keletą punktų, išdėstyti jo požiūrio į aukščiau suformuluotą klausimą Pirmojo pasaulinio karo kontekste esmę ir logiką. Tas požiūris gali būti aktualus ir šiandien.

1. Kapitalizmo raida neišvengiamai veda į krizes. Giliausios krizės visada išsprendžiamos karais.

2. Su kiekviena eiline krize imperialistiniai karai taps vis destruktyvesni ir pražūtingesni.

3. Imperialistiniuose karuose visuomenių klasinė struktūra apsinuogina ryškiausiai: pirmieji fronte žūsta beturčiai ir beteisiai žmonės, turtingieji sėdi saugiai užnugaryje.
4. Rusija, kaip atsilikusi kapitalistinė valstybė, neturi jokių šansų laimėti pasaulinį karą. Būdama pusiau kolonijine šalis, Rusija yra priklausoma nuo išorės kreditorių, todėl savo karių gyvybėmis nuolat gelbsti sąjungininkus Vakarų fronte.

5. Siekiant užkirsti kelią kitam dar galingesniam pasauliniam karui (kuriame vieną dieną gali žūti visi ), būtina sukurti kitą, alternatyvią pasaulinę socialinę – ekonominę sistemą, kuria ir tapo TSRS.

6. Norėdami apsaugoti šią alternatyvią sistemą nuo neišvengiamos kapitalizmo agresijos, jos kūrėjai turi padaryti kokybinį proveržį mokslo, technologijų, švietimo ir medicinos srityse. Kiekvienas naujosios valstybės pilietis turėtų jausti savo įsitraukimą į ją, būti motyvuotas ją ginti. Carinė valdžia Pirmajame pasauliniame kare nesugebėjo sukurti tokios motyvacijos.

7. Kurti naują pasaulio ekonominę sistemą vien Rusijos ribose būtų absurdiška. Ji nebūtų išgyvenusi. Reikėjo ideologijos, kuri vienytų visas buvusioje Rusijos imperijoje gyvenančias tautybes. Ši ideologija negalėjo būti nei rusų nacionalizmas, nei stačiatikybė, nei imperializmas kaip toks. Tik teisingumo idėja galėjo tapti vienijančia „rusų–uzbekų–lietuvių“ ideologija. Vienintelis tokio valstybinio darinio pagrindas gali būti tik lygių tautų sąjunga. Būtent Sąjunga, o ne imperija.

8. Naujoji pasaulio ekonominė sistema neišvengiamai bus pasmerkta ir pasmaugta blokadoje, jei nesiims prevencinių veiksmų.

9. TSRS žlugimas nepanaikino nė vienos iš minėtų išvadų

Šiuolaikinis globalinis kapitalizmas pateko į istorijoje precendento neturinčią krizę, iš kurios jis įprastai ieškos išeities per karą.

SP Infocentras