Masiniai protestai ir demonstracijos Paryžiuje ir Berlyne

Prancūzijoje ir Vokietijoje trečia naujųjų 2023 metų savaitė pasižymėjo masinėmis profsąjungų ir kairiųjų politinių jėgų surengtomis protesto akcijomis.

Paryžiuje įvyko plataus masto protestas prieš pensijų reformą

2023 m. sausio 19 d. Paryžiuje ir kituose Prancūzijos miestuose vyko masinės demonstracijos, kurias organizavo aštuonios pagrindinės šalies prancūzų profesinės sąjungos. Prancūzijos sostinėje renginys prasidėjo nuo Respublikos aikštės ir tesiesi link Tautos aikštės.

Dėl demonstracijos Paryžiuje sutriko antžeminis transportas, metro, priemiestiniai ir regioniniai traukiniai Įvyko susirėmimai su policija, kuri prieš demonstrantus panaudojo ašarines dujas.

„Protestuojame prieš pensijų reformą, taip pat infliaciją ir žemą perkamąją galią. Norime kovoti su kapitalizmu, kuris šalyje visu gražumu įsiviešpatavo nuo tada, kai prezidentas Emanuelis Makronas pirmą kartą atėjo į valdžią“, – žurnalistams sakė vienas iš protestuotojų.

Vienu iš masinių protestų bruožų galima laikyti tai, kad visose demonstracijose visuose miestuose dalyvauja apie 200-300 jaunuolių, kurių tikslas yra radikalus antikapitalizmas – jie triuškina bankus, draudimo bendroves, nekilnojamojo turto agentūras ir policijos pareigūnus.

Problema Prancuzijoje ne tik pensijų reformoje, bet ir sunkioje smulkaus ir vidutinio verslo ekonominėje situacijoje. Prancūzijos televizijos kanalų eteryje smulkus verslininkai pasakoja, kad visas jų verslas, kurį jie vykdė nuo senelių laikų, yra priverstas uždaryti dėl pernelyg didelių elektroenergijos kainų.

Prisideda ir problemos sveikatos apsaugos sistemoje: personalo perdegimas, nepakanka gydytojų, slaugytojų, nepakanka vaistų.

***

Berlyne vyko demonstracija, skirta Rozos Liuksemburg ir Karlo Liebknechto atminimui

2023 m. sausio 15 d. tūkstančiai žmonių Berlyne dalyvavo tradicinėje demonstracijoje, skirtoje Vokietijos Komunistų partijos įkūrėjų Rozos Liuksemburg ir Karlo Liebknechto atminimui.

Procesija su pagrindiniu šūkiu „Liuksemburg, Liebknechtas, Leninas: Niekas neužmiršta! Kelkis ir priešinkis!“ prasidėjo Frankfurter Tor aikštėje Friedrichshain rajone ir baigėsi Friedrichsfelde kapinėse, kur yra Liuksemburg ir Liebknechto memorialiniai kapai.

Demonstracijoje dalyvavo Vokietijos Komunistų partijos, Socialistinio Vokietijos darbininkų jaunimo sąjungos, Kairiųjų partijos (Die Linke), Laisvosios partijos, Vokietijos jaunimo lygos, marksistinės Vokietijos Lenininės partijos atstovai, kitų Vokietijos komunistų, socialistų bei darbininkų organizacijų nariai, taip pat komunistai, antifašistai ir internacionalistai iš įvairių šalių.

Prieš 104 metus, 1919 metų sausio 15 dieną, socialdemokrato Gustavo Noske gynybos ministro įsakymu kontrrevoliucijos agentai žiauriai nužudė Vokietijos Komunistų partijos įkūrėjus Karlą Liebknechtą ir Rozą Liuksemburg.

SP Infocentras