Kinijos ir JAV sistemų skirtumai

2022 m. spalio 14 d. Kinijos prezidentas Si Jinpingas ir JAV prezidentas Dž. Baidenas susitiko Indonezijos Balio saloje. Pokalbis truko daugiau nei tris valandas ir buvo pirmasis, kurį abu lyderiai surengė akis į akį.

Kinijos Užsienio reikalų ministerija paviešino, kad „abejų valstybių vadovai nuoširdžiai ir nuodugniai apsikeitė nuomonėmis Kinijos ir JAV santykių bei pasaulinių ir regioninių klausimų srityje“.

Prezidentas Si konkrečiai pareiškė, kad JAV siekia kapitalizmo, o Kinija – socializmo, todėl abi pusės eina skirtingais keliais. „Šis skirtumas išliks ir ateityje“, – rašoma Kinijos užsienio reikalų ministerijos svetainėje.


Tai, kad 1,4 milijardo gyventojų pritaria ir remia Kinijos socialistinę sistemą, yra Kinijos vystymosi ir stabilumo garantija – taip pat pažymima Kinijos URM pareiškime.

Todėl vienas iš svarbiausių dalykų JAV yra suprasti, pripažinti ir gerbti šį skirtumą, o ne primesti vienodumą ir bandyti pakeisti ar net griauti Kinijos sistemą.

Amerikos pusė turi vykdyti savo įsipareigojimus konkrečiais žingsniais, o ne „sakyti viena, o daryti kita“, – sakoma pranešime.

SP Infocentras