Lietuvoje tęsiasi politiniai teismai

Lietuvoje tęsiasi garsus politiniai teisminiai procesai. 2021 m. kovo 30 d. Šiaulių apygardos teismas baigė įrodymų tyrimą A. Paleckio ir D. Bertausko byloje. Kaltinamieji įtariami šnipinėjimu Rusijos naudai.

Buves Socialistinio Liaudies Fronto pirmininkas A.Paleckis kaltę dėl jam inkriminuotų nusikaltimų neigia – jis laikosi nuoseklios pozicijos, kad yra persekiojamas už politinę ir žurnalisto veiklą, kadangi rinko medžiagą knygai apie 1991 m. sausio 13 įvykius. Tuo tarpu D. Bertauskas kaltė pripažįsta.

A, Paleckio advokatai buvo pateikė užklausą Valstybės saugumo departamentui, kad šis atsakytų, ar yra įsipareigojimų tarp VSD ir Bertausko, jei taip — kokie šie įsipareigojimai. Teismas buvo palaikes šį A. Paleckio gynėjų prašymą. Gynėjai taip pat pageidavo žvalgybinės Bertausko apklausos garso įrašų.

Saugumiečių Teismui pateiktame atsakyme prognozuojamai nurodoma, kad VSD neturi teisės teikti informacijos apie asmenų bendradarbiavimą ar nebendradarbiavimą.

Teismo procese paskelbta pertrauka baigiamosioms kalboms pasiruošti. Kitas teismo posėdis numatytas gegužės 19 dieną, 13:00 valandą.

Panašu, kad viskas eina link pabaigos ir ko gero vasara bus skelbiamas nuosprendis šioje politinėje byloje.

Kita garsi politinė byla vyks kovo 31 d., kai Lietuvos apeliacinis teismas skelbs nuosprendį 1991 m. sausio 13 įvykių byloje. Joje jau nuteisti 67 Rusijos Federacijos, Ukrainos ir Baltarusijos Respublikos piliečiai, jiems skirtos bausmės nuo 4 iki 14 metų.

Dauguma jų nuteisti už akių. Nuosprendį asmeniškai išklausė tik du nuteistieji – Genadijus Ivanovas ir Jurijus Melis. Pastarasis suimtas ir kali jau nuo 2014-ųjų kovo vidurio. 2019 metais sausio 13-osios bylą nagrinėjęs Vilniaus apygardos teismas jam skyrė septynerių metų kalėjimą. J. Melis jau atliko visą jam paskirtą bausmę, tačiau Apeliacinis teismas dar 20 dienų pratęsė suėmimą.

Taigi, teisminiai „sąskaitų suvedinėjimai“ Lietuvoje lieka beveik nepastebimi „demokratinio civilizuoto pasaulio“, tuo tarpu kai politiniai procesai kituose šalyse šio pasaulio ir jo dalies – Lietuvos pastangomis nuolat garsinami ir smerkiami.

SP Infocentras