Legendiniam Jurijaus Gagarino skrydžiui – 60

1961 m. balandžio 12 d.

Ši reikšminga data visiems laikams įėjo į visos žmonijos istoriją. Tarybinių Socialistinių Respublikų Sąjungos (TSRS) pilietis, komunistas Jurijus Gagarinas tapo pirmuoju pasaulio žmogumi, kuris pakilo į kosmosą. Tai tapo įmanoma tik atsidavusio tarybinių mokslininkų, inžinierių ir darbininkų darbo dėka. Jurijus Gagarinas skrido į kosmosą erdvėlaiviu „Vostok“, kurio svoris buvo 4730 kg. „Vostok“ į kosmosą buvo paleistas naudojant trijų pakopų raketą. Maksimalus erdvėlaivio orbitos atstumas nuo Žemės paviršiaus buvo 327 km. Skrydis truko 1 valandą ir 48 minutes. Jurijaus Gagarino žodis „važiuojame“ (rus. пое́хали), sušuktas jo raketos starto metu, tapo, kaip dabar sakoma, pasauliniu memu.

Jurijaus Gagarino kosminis žmonijos proveržis įvyko tarybinėje socialistinėje valstybėje, kuri tik prieš 15 metų beveik viena laimėjo didžiausią žmonijos istorijoje karą su nežmoniškiausia vokiškojo fašizmo ideologija. Prieš istorinį Gagarino skrydį 1957 m. spalio 4 d. Tarybų Sąjunga paleido į kosmosą pirmą pasaulyje dirbtiną Žemės palydovą „Sputnik 1“.

Jurijus Gagarinas – TSRS didvyris, daugelio pasaulio šalių aukščiausių apdovanojimų ir medalių kavalierius, žmogus-legenda. Jo biografija – tai tipiškai liaudiška tarybinio žmogaus biografija. Jurijus Gagarinas gimė 1934 m. kovo 9 d. Smolensko srities Gžatsko (dabar Gagarinas) rajono Klušino kaime. Jo tėvai – valstiečiai – kolūkiečiai. 1941 m. Jurijus pradėjo mokytis Klušino kaimo vidurinėje mokykloje, tačiau studijas nutraukė karas. Pasibaigus karui, Gagarinų šeima persikėlė į Gžatską, kur Jurijus toliau mokėsi vidurinėje mokykloje. 1951 m. jis su pagyrimu baigė amatų profesinę mokyklą Liubercų miestelyje netoli Maskvos, gavęs darbininkišką specialybę, o kartu jis baigė ir darbo jaunimo mokyklą. Tais pačiais metais jis tęsė studijas Saratovo pramonės technikume, kurį baigė 1955 m. Būdamas technikumo studentas, jis įstojo į skraidymo klubą ir amžinai susiejo savo gyvenimą su aviacija. 1955 m. sėkmingai baigęs technikumą ir aeroklubo kursus Gagarinas įstojo į K. Vorošilovo karo aviacijos lakūnų mokyklą Čkalovo mieste (dabar Orenburgas), kurią baigė su pagyrimu 1957 m. Šis tarybinis biografijos kelias ir atvedė ji į pirmų TSRS kosmonautų gretas.

Legendinis Jurijaus Gagarino skrydis į kosmosą įkūnijo ne tik neprilygstamą žmogaus pergalę prieš gamtos jėgas, bet ir socialistinės santvarkos pranašumą bei civilizcinę ir noosferinę socializmo misiją.

SP Infocentras