Kodėl Markso idėjos tampa vis populiaresnės Vakaruose

Visi kalba apie globalizmą, tačiau iš tikrųjų Vakaruose, ypač tarp jaunimo, auga simpatijos socializmui. Apie tai rašo britų laikraštis „Guardian“ straipsnyje po būdinga antrašte „Valgyk turtingus! Kodėl jaunoji karta nusigręžė nuo kapitalizmo “. Joje jos autorius Owenas Jonesas bando atsakyti į klausimą, kodėl šiandien beveik aštuoni iš 10 jaunų britų dėl būsto krizės kaltina kapitalizmą, o du trečdaliai nori gyventi socialistinėje ekonominėje sistemoje.

Statistika patvirtina

Tokias dar vakar neįtikėtinas išvadas patvirtina statistiniai duomenys. Jaunieji britai ryžtingai pasuko į kairę, teigiama liepos mėn. paskelbtoje dešiniųjų Ekonomikos instituto (TEA) dešiniųjų analitikų grupės ataskaitoje. Beveik 80% jaunų žmonių kaltina kapitalizmą dėl būsto krizės, o 75% mano, kad ekstremali situacija dėl klimato kaitos yra „specifinė kapitalizmo problema“. Dar 72% pasisako už platų nacionalizavimą. Ir 67%, pasak TEA, nori gyventi pagal socialistinę ekonominę sistemą.

Abejojama visa sistema

Gilus egzistencinis klausimas privertė daugelį jaunų žmonių suabejoti visa ekonomine kapitalizmo sistema, pažymi „The Guardian“.

„Kitą dieną pamačiau„ Instagram “įrašą, kuriame klausiama, ar jums labiau patinka keliauti prieš šimtą metų, ar laiku į priekį, ir visi komentarai buvo tokie:„ Ar mes būsime ten po šimto metų? “- Harunas Fakiras, 22 metų. absolventas …

Šie komentarai apibendrina mano amžiaus žmonių požiūrį į problemas, su kuriomis susiduriame kapitalistinėje sistemoje “.

20-metė studentė Emily Harris iš Londono sako, kad didžiausias jos rūpestis yra tas, kad „net nebus planetos: Jeffas Bezosas skrenda į kosmosą, o Las Vegase trūksta vandens ir pusės pasaulio dega. Jei šie milijardieriai nustotų kalti pinigus, jie galėtų išspręsti visas šias problemas ir vis dar turėti milijardus banke “.

Abejoja ir patys kapitalistai

Abejonės dėl kapitalizmo šiandien Vakaruose reiškiamos ne tik Anglijoje ir ne tik jaunimo tarpe. Klausimą, ką daryti su kapitalizmu, kad jis nesugriūtų, jau kelia patys kapitalistai. Pavyzdžiui, TVF generalinė direktorė Kristalina Georgieva neseniai Petersono tarptautinės ekonomikos institute Vašingtone sakė, kad pasaulio ekonomika yra ties naujos Didžiosios depresijos slenksčiu, be kita ko, dėl katastrofiškos socialinės nelygybės. Ji netgi nurodė neseniai TVF atliktą tyrimą, kuriame teigiama, kad šiandieninė padėtis „panaši į„ neramius XX a. 20 – sius metus “, kai 1929 metais galiausiai žlugo finansų rinka“.

Be TVF tyrimo, „gelbėti kapitalizmą“kapitalistus skatina ir naujausias „Edelman Trust Barometer“ tyrimas, atliktas 28 pasaulio šalyse. Pasak 56% respondentų, kapitalizmas yra niekam tikes. Pavyzdžiui, Indijoje 74% yra nepatenkinti kapitalizmu. Šioje šalyje socialinė nelygybė yra tokia, kad beveik kasmet vienu metu ten streikuoja 200–250 milijonų žmonių, tai yra, maždaug pusė visų Europos Sąjungos gyventojų. Abejojama dėl kapitalizmo ir kol kas sočioje Europoje. Didžiojoje Britanijoje jo nepatenkinti 53%, Vokietijoje – 55%, Nyderlanduose – 59%, Italijoje – 61%, o Prancūzijoje – 69% apklaustųjų žmonių.

Valgykit turtingus

„Jaunimas alkanas, o meniu yra turtingų žmonių“, – rašo „The Guardian“. Šis skanėstas pirmą kartą atsirado XVIII amžiuje, kai filosofas Ž.-Ž. Ruso tariamai pareiškė: „Kai žmonės neturės ko valgyti, jie valgys turtingus!“. Tačiau šiandien ši frazė skamba „Twitter“ ir kituose socialiniuose tinkluose. „TikTok“ virusiniuose vaizdo įrašuose matyti skaidreveidžiai jauni vyrai, grėsmingai grumojantis stalo šakutėmis visiems, turintiems automobilius, distancinius pultus arba šaldytuvus su vandens ir ledo kameromis “.

Vladimiras Malyševas (Владимир Малышев)