Istorinis «Maidanas» Vašingtone

Jungtinėse Amerikos Valstijose naujieji 2021 metai prasidėjo neįprastai, su tragifarso elementais. Į šalį sugrįžo pačių amerikiečių paleistas į pasaulį bumerangas. Sausio 6 d. protestuotojai, palaikantis JAV prezidentą Donaldą Trampą, įsiveržė į Kapitolijų, kur abiejų Kongreso rūmų nariai susitiko tvirtinti prezidento rinkimų rezultatų.

Tiek Senatas, tiek Atstovų rūmai buvo priversti sustabdyti savo darbą. JAV viceprezidentas Maiklas Pensas buvo evakuotas iš pastato. Taip pat buvo evakuoti Atstovų rūmų nariai. Kai kurie iš jų evakuacijos metu buvo su dujokaukėmis. D. Trampo šalininkai perėmė posėdžių sales ir biurus, kur surengė pogromą. Kongreso rūmuose buvo girdimi šūviai. Pačiame Kapitolijuje teisėsaugos pareigūnai rado savadarbį sprogmenį.

Pranešama, kad per riaušių numalšinimą žuvo mažiausiai 4 žmonės ir dešimtys sužeista bei sulaikyta. Jungtinių Valstijų sostinėje buvo įvesta nepaprastoji padėtis, kuri vėliau buvo pratęsta 15 dienų.

Šių įvykių iniciatorius, dabartinis prezidentas D. Trampas, nepripažįstantis lapkričio mėnesį vykusių prezidento rinkimų, kuriuose pagal oficialius duomenis laimėjo Dž. Baidenas ir vadindamas juos „falsifikuotais“ bei nulat primindaas apie „pavogtus rinkimus“, pats išsigando kilusių neramumų pasekmių. Jis kreipiasi į savo šalininkus, ragindamas juos palikti Kapitolijaus pastatą ir išsiskirstiti. Jis taip pat pažadėjo „sklandų valdžios perdavimą“.

Kai kurie apžvalgininkai pavadino tai protesto „nutekinimu“ ir priminė V. Lenino citatą: „Gynyba yra ginkluoto sukilimo mirtis“. Užuot tapęs Lukošenka, D.Trampas pasirinko atlikti Janukovičiaus vaidmenį.

Įdomu tai, kad „Maidano“ tėvynėje Ukrainoje oficiali valdžia, vertindama šios įvykius, nekvietė JAV pareigūnus „nenaudoti neproporcingos jėgos prieš taikius protestuotojus“, bet ragino „atkurti teisės viršenybę“. Pasaulio lyderiai išreiškė pasitikėjimą „demokratijos jėga“.

Kaip bebūtų, Vašingtono „Maidanas“ yra unikalus atvejis JAV istorijoje. Paskutinį kartą JAV Kapitolijus buvo „okupuotas“ 1814 metais per Anglijos ir Amerikos karą. Tada britų pajėgos užėmė Vašingtoną ir sudegino daugybę vyriausybės pastatų, įskaitant Baltuosius rūmus ir Kapitolijų. Šį kartą niekas neko nesudegino, bet nepavykęs Vašingtono „Maidanas“ jeigu visai ir neužgesino, tai ženkliai užtemdė amerikonišką „demokratijos švyturį“.

Šie ir kiti pastarųjų metų įvykiai JAV rodo, kad galingiausia kapitalistinė valstybė pateko į užsitęsusios gilios krizės verpetą, iš kurio ji jau nebeišeis be didelių nuostolių visai globalaus kapitalizmo sistemai. Panašu, kad įveiktas savotiškas „lūžio taškas“, po kurio viskas risis tik žemyn istorijos spiralės vingiais.

SP Infocentras