Gegužės pirmoji – darbo klasės vienybės diena

Gegužės pirmoji jau nuo 1886 metų yra labai svarbi diena visai darbo klasei. Milijardines gretas skaičiuojančiai darbo žmonių armijai kuri dieną iš dienos kuria visą aplink mus esantį pasaulį. Kurios pastangomis atsiranda visi būtini mums daiktai, visi įmanomi patogumai bei paslaugos.

Ši diena žymi ilgą ir sunkią darbo žmonių kovą už teisėtus savo reikalavimus – gauti mainais bent dalį to ką jie sukuria savo sunkiu darbu. Ši kova yra kasdieninė, ji reikalauja begalės jėgų ir net gyvybių, tačiau yra šventa, nes skirta žmonėms. Būtent žmonių gyvenimui palengvinti.

Tad nieko nuostabaus, jog gegužės pirmąją dieną, viso pasaulio darbininkai, kelia vėliavas, prisimena praeities kovas ir sako, jog kova, toli gražu, nėra baigta.

Trumpai apžvelgsim kaip šiais, 2021, metais buvo paminėta ši diena Lietuvoje ir pasaulyje.

Lietuva. Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ šią dieną minėjo surengdami automobilių kolonos važiuotynes kurių metu aplankė Seimą, Vyriausybę ir Prezidentūrą. Ten surengė nedidelius piketus.

Profesinė sąjunga atkreipė dėmesį į aktualiuos dirbantiesiems klausimus bei iškėlė reikalavimus minimalią algą didinti iki 800 eu („į rankas“) bei siekti vidutinės algos 1200 eu („į rankas“).

Prie gegužės pirmosios dienos minėjimo, taip pat, prisijungė ir Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija. Taip pat atkreipė dėmesį į mažas darbuotojų algas bei tai, kad norėdami bent kiek uždirbti žmonės turi dirbti nemažai viršvalandžių.
Beje, norisi pasidžiaugti, jog Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė kelia darbo dienos trumpinimo klausimą. Gerb. Ruginienė teigia, kad laikas būtų pereiti prie 6 valandų darbo dienos (paliekant 8 valandų darbo dienos užmokestį) ir čia mes visiškai su ją sutinkame.

Priminsime, jog pirmoji valstybė kuri įteisino 8 valandų darbo dieną buvo Urugvajus (Pietų Amerika) 1915 metais.

Daugiau pastebimų minėjimų gegužės pirmosios dienos proga Lietuvoje nebuvo. Verta tik paminėti puikų ir istorinę medžiaga grįstą Gyvenimas per brangus sveikinimą. Rasite čia.

Toliau trumpai aprašysime kaip šią dieną paminėjo likęs pasaulis.

Italija. Turino mieste susirinko apie 500 žmonių kurie kritikavo dabartinės valdžios socialinę ir sveikatos apsaugos politiką. Protestuotojai buvo pasidarę kai kurių politikų lėles kurias giljotinavo. Protesto metu įvyko trumpi susirėmimai su riaušių malšinimo policiją.

Prancūzija. Vyko tradicinės įvairių kairiųjų politinių partijų bei judėjimų, o taip pat ir profesinių sąjungų maršas. Kurių metu vyko ir susigrūmimai su policija.
Buvo keliami tiek ekonominiai tiek ir žodžio laisvės bei kitokie įvairūs politiniai reikalavimai. Labai kritikuotas nepopuliarus liaudyje stambaus kapitalo statytinio Makrono režimas.

Vokietija. Šiandien vyko daugiatūkstantis gegužės pirmosios dienos minėjimas Berlyne. Nors renginys buvo registruotas tūkstančui žmonių, bet į jį atėjo daug daugiau kairiųjų aktyvistų. Gatvėse griaudėjo antikapitalistinės skanduotės.

Graikija. Graikų profsąjunginis susivienijimas PAME (sukarinta profsąjunga). Jų renginys.

Turkija. Apie šimtą žmonių bandė patekti į Taksim aikštę (Stambulas) ir ten paminėti Gegužės pirmąją, bet protesto dalyviai buvo grubiai išvaikyti. Prieš juo panaudojo smurtą, ašarines dujas bei dalį jų suėmė.

D. Britanija. Tūkstančiai žmonių susirinko Trafalgaro aikštėje (Londone) paminėti gegužės pirmosios bei iškelti aktualius šių dienų politinius klausimus („Kill the Bill“ iniciatyva).

Rusija. Įvairių kairiųjų/komunistinių judėjimų minėjimai, protestai ir akcijos.

Taip pat minėjimai vyko ir Meksikoje, Filipinuose, Indonezijoje bei kitose šalyse.

Šalys skirtingos, tačiau visų dirbančiųjų interesai – vienodi.

Proletarai neturi ko joje prarasti, išskyrus savo grandines. O laimės jie visą pasaulį.

Visų šalių proletarai, vienykitės!

Socialistų partija