Afganistanas: didžiausias „provalas“ NATO istorijoje

Afganistano marionetinis proamerikietiškas režimas tiesiogine prasme sugriuvo per vieną dieną. Į valdžią šioje šalyje .atėjo talibai. Paaiškėjo, kad Afganistano valdantis režimas, kuris buvo sudarytas JAV – turi molio kojas ir , visiškai neturi afganų palaikymo. Nei amerikiečių apmokytos vietinės specialiosios pajėgos, nei policija, nei kariuomenė nebuvo pasirengusios už jį mirti. Afganistano prezidentas Ashrafas Ghani, kuris dar visai neseniai atsisakė suformuoti koalicinę vyriausybę su Talibanu ir specialiu televizijos pranešimu garantavęs, kad bus sustabdytas islamistų puolimas prieš Kabulą, kaip paaiškėjo, niekam neatstovavo, tik sau pačiam. Todėl ir pabėgo iš šalies su pinigų maišais.

Apie naująją tvarką Afganistane galima spręsti pagal Talibano atstovo Suhaili Šahino pareiškimą, kuris interviu BBC pasakė, kad visos bausmės šalyje, įskaitant egzekucijas, galūnių nukirtimą ar užmėtymą akmenimis, bus atliekamos tik šariato teismo sprendimu . Tiesa, sklando gandai, kad Talibanas labai pasikeitė nuo tada, kai pirmą kartą buvo perėmęs valdžią Afganistane. Iš tiesų, dabar talibai viešai žada net išsaugoti tam tikras moterų teises. Tarp jų, be kita ko, ir teisė į mokslą, su privaloma sąlyga dėvėti hidžabą. Pasisako jie dabar ir prieš narkotikų trafiką. Taip pat kalbama, kad Talibanas nebėra religinių fanatikų judėjimas, o gana korumpuotų funkcionierių partija, apaugusi verslo ryšiais. Tai ne tik barzdoti lauko vadai, bet ir mulos, gyvenantis nuosavose rezidencijose, kurios nekiek nekuklesnės už buvusių valdovų rūmus.

Belieka konstatuoti, kad JAV ir visa Vakarų civilizacija gėdingai pralaimėjo Afganistane. Viduramžiai nugalėjo amerikonišką moderną. Per beveik du dešimtmečius ilgiausio Amerikos istorijoje karą iki 2021 m. balandžio mėn. Afganistane žuvo 2448 amerikiečių kariai, 3846 JAV kariuomenės rangovai ir 1 144 kariškiai iš kitų NATO šalių, įskaitant 1 karį iš Lietuvos, 9 iš Estijos ir 4 iš Latvijos. Okupacinis karinis buvimas Afganistane JAV biudžetui kainavo 2 trilijonus dolerių. Tuo pat metu Afganistano nacionalinės ginkluotosios pajėgos ir policija neteko 66 000 žmonių. Tarp civilių Afganistano gyventojų žuvo 47 245 žmonės. Talibanas neteko 51 191 savo kovotojų. Tokia yra JAV ir NATO „išvadavimo misijos“ Afganistane kaina.

20 metų trukęs Afganistano „demokratizavimas“ pasibaigė visišku „provalu“, prilyginamu Vietnamui. Be to, gėdingą amerikiečių pasitraukimą iš Afganistano lydėjo chaosas ir žmonių žūtis Kabulo oro uoste. Visas pasaulis gyvai stebėjo, kokie siaubingi ir neįsivaizduojami dalykai ten vyko.

Visa tai, žinoma, nereiškia, kad Afganistane galutinai pasibaigė pilietinis karas. Šioje šalyje visko dar gali būti.

Amerikos geopolitinis pralaimėjimas, paskubomis paliekant savo karines bazes bei ginkluotę ir nesugebant deramai apsaugoti savo vietinius kolaborantus, yra pamoka visam pasauliui, tame tarpe ir Baltijos šalių politiniam elitui, kuris savo globėja ir rėmėja pasirinko JAV. Baltijos ir kitos valstybės akivaizdžiai pamatė naują karinę-politinę situaciją pasaulyje. Vienintelio hegemono laikai baigėsi. Vietiniai gyventojai gali rimčiau susimastyti apie JAV vietą, veiksmus ir pasekmes įvairiose pasaulio regionuose bei apie savo valdžios vykdomą politiką bei geopolitinį pasirinkimą.

SP Infocentras