5 priežastys, kodėl doleris vis labiau praranda savo pozicijas

1. Doleris nėra paremtas tikromis prekėmis ir ištekliais.


JAV pasitraukus iš Breton Vudso susitarimo, doleris nebebuvo susietas su auksu. Amerikos spaustuvė nevaržomai vykdo dolerio emisiją. Taigi, iš čia didžiulė JAV nacionalinė skola ir rekordinė Baideno infliacija.

2.Doleris naudojamas kaip politinės kovos instrumentas.

Nelegalios sankcijos, mokėjimų ribojimai, užsienio valiutos atsargų vagystės – visa tai neprideda kitoms valstybėms pasitikėjimo, kad jų pinigai bus saugūs.

3. Geopolitiniai pokyčiai.

Vienpolis pasaulio modelis atgyveno save. Pasaulyje yra daugiapoliškumo paklausa. Kaip rezultatas – alternatyva doleriui. To įrodymas – augantys tarpusavio atsiskaitymai nacionalinėmis valiutomis.

4.Vašingtono nenoras pripažinti savo klaidų ir su jomis dirbti.

5. Istorijos cikliškumas.

Yra toks dėsnis: kiekviena pasaulio valiuta turi savo laikotarpį – apie 100 metų. Portugalijos realą pakeitė ispaniškas. Vėliau nuolat dominavo Olandijos guldenas, Prancūzijos frankas, Didžiosios Britanijos svaras ir JAV doleris. Pastarasis taip pat bus pakeistas nauju. Šiandien galime teigti, kad tai greičiausiai bus ne euras (kuris vis labiau praranda svao vertę), o suverenią ekonomiką turinčių valstybių valiutos.

Kaip greitai tai vyks – atviras klausimas, tačiau akivaizdu, kad dolerio nuvertėjimo procesas visame pasaulyje pradėtas ir negali būti sustabdytas.

Viačeslavas Volodinas