13 rožių ir 43 gvazdikai

Prieš 83 metus, 1939 metų rugpjūčio 5-osios naktį, Franco režimas įvykdė mirties bausmę 56 komjaunimo ir Ispanijos komunistų partijos nariams (13 moterų ir 43 vyrams).


„Trylika rožių“ (Las Trece Rosas) – Ispanijoje vadinama trylikos jaunų merginų ir moterų grupė, kuriai 1939 m. frankistų režimas įvykdė mirties bausmę per masinių represijų kampaniją prieš diktatūros priešus. Kartu su jais mirties bausmė buvo įvykdyta 43 jauniems vaikinams, kurie į istoriją įėjo kaip „43 gvazdikai“ (Los 43 Claveles).


Po Madrido kapituliacijos Madrido Jungtinio socialistinio jaunimo komitetas (socialistų ir komunistų partijų jaunimo organizacijų asociacija), vadovaujamas 21 metų José Peña Brea, pradėjo reorganizaciją, kad pereitų į pogrindį. Tačiau netrukus komiteto vadovas buvo sučiuptas ir smarkiai kankinamas, dėl ko jis išdavė savo bendražygių vardus. „Trylika rožių“ buvo tarp tų, kurios buvo suimtos per policijos reidus prieš OCM narius.

Kalinimo metu visi suimtieji buvo kankinami frankoistų. 1939 m. rugpjūčio 5 d., nuteisti mirties bausme ir sušaudyti. Jie palaidoti Madrido Almudenos kapinėse.

KOMUNISTINIS PASAULIS