Žlugo perversmo bandymas Bolvijoje

Birželio 27 dieną Bolivijoje buvo bandyta įvykdyti valstybinį perversmą. Kareiviai šarvuotais automobiliais apsupo vyriausybės pastatą, kuriame buvo prezidentas Luisas Arse, išrinktas nuo kairiosios partijos „Judėjimas socializmo link“, ir bandė jį šturmuoti.

Sąmokslininkų vadas, anksčiau iš savo pareigų pašalintas Bolivijos armijos generolas Chuanas Chose Zunigo, pasirodė nacionalinėje televizijoje ir pareiškė, kad kariuomenės veiksmai vyksta pagal žmonių valią:

„Mes reaguojame į žmonių šauksmą. Žmonės sako: „Užteks plėšimų!“, „Užteks piktnaudžiavimo mūsų šaliai“.

Zunigo taip pat paskelbė apie laikinosios administracijos sukūrimą Bolivijoje ir pareiškė, kad „socialistinio režimo era šalyje baigėsi“.

Savo ruožtu Bolivijos prezidentas Arse, apsuptas ministrų, kreipėsi į tautą, pavadindamas tai, kas vyksta La Pase, perversmo bandymu. Jis pakvietė šalies gyventojus ginti demokratiją.

Kubos, Meksikos, Venesuelos, Čilės ir Paragvajaus valdžia pasmerkė karinį perversmą Bolivijoje ir pažadėjo nepripažinti karinės vyriausybės. Bolivijos socialistinė centrinė darbininkų profsąjunga pasmerkė maištą ir paragino surengti visuotinį streiką. Bolivijos universitetai užsidarė, o studentai protestavo prieš perversmą bei palaikė teisėtą vyriausybę.

JAV Nacionalinio saugumo tarybos atstovas sakė, kad valdžia „atidžiai stebi“ padėtį Bolivijoje ir paragino visus elgtis „ramiai ir santūriai“. Savo ruožtu Bolivijos užsienio reikalų ministerija apkaltino JAV ambasadą kišimusi į šalies vidaus reikalus.

Bolivija, beje, turi didžiausius pasaulyje ličio telkinius (24 % visų pasaulio atsargų). Bolivijos valdžia bendradarbiauja su Rusijos įmonėmis šio retųjų žemių metalo gavybos ir perdirbimo srityje ir atsisakė tai daryti su įmonėms iš Vokietijos.

Be to, perversmo bandymas Bolivijoje įvyko praėjus kelioms dienoms po to, kai Bolivijos prezidentas Luisas Arse oficialiai paskelbė apie norą integruoti šalį į BRICS.

Deja, įvykiai pasuko netikėta linkme. Po pokalbio su prezidentu Arse sąmokslininkų vadas generolas Zunigo šarvuotu automobiliu išvažiavo iš aikštės priešais prezidento rūmus nežinoma kryptimi. Dalis kareivių išvyko su juo, o paskui ir likę sukilėliai. Kairieji protestuotojai atėjo prie vyriausybės pastato į prezidento palaikymo mitingą.

Karinis maištas Bolivijoje žlugo. Netrukus maištininkų vadas generolas Chuanas Chose Zunigo buvo suimtas. Bolivijos prokuratūra pradėjo baudžiamąjį tyrimą prieš jį ir kitus kariškius, dalyvavusius perversme. Per perversmą buvo sužeisti 9 žmonės.

Akivaizdu, kad perversmo žlugimas tapo vien darbininkų ir studentų judėjimo, kuris akimirksniu stojo kairiųjų pusėje, nuopelnu.

SP Infocentras