Tas paprastas lietuviškas kapitalizmas

Vieno didžiausių prekybos tinklų vadovas apsiraudojo dėl kainų

„Norfos“ vadovo Dainiaus Dundulio teigimu, už kompanijų „Norfos mažmena“ ir „Rivona“ sunaudotą elektrą jis sumokėjo 5 mln. Eurorublių.

„Prieš 2 metus, „normaliais laikais“ už abiejų įmonių sunaudotą elektros energiją sąskaita buvo 600 tūkst. eurų, . Tai be paskirstymo mokesčių ir be PVM. Dabar 5 mln. už rugpjūtį. Tokia yra biržos kaina“, – dėstė brangiai apmokamas menedžeris.

Tuo pačiu metu jis tikisi, kad situacija normalizuosis ir neplanuoja kelti prekių kainų. Ar tikrai?

„Tikiuosi valdžios pastangų pažaboti šį kainų šuolį… Tikiuosi, kad per mėnesį ar du kaina turėtų sumažėti per pusę“, – porino Dundulis. Prašau nesijuokti iš pavardės asociacijų.

Beje, jis paskaičiavo, kad dabartinėmis kainomis duona būtų pabrangusi 23 proc. – ir tai neatsižvelgus į miltų ir pakuočių pabrangimą.

Ir jis varto akis ir vis dar kažko tikisi, kad Adamo Smito nematoma ranka, dirbanti tik sukčių naudai, atneš dar kalnus turtų.

Stebuklai liberalaus urvinio kapitalizmo sąlygomis yra daromi konservatorių liberalų partijų alaus dūzgėse ir tampa kraupia eiliniams lietuviams realybe Seime įstatymų pavidalu – iš vargšų atimti, turtuoliams „saviems“ konservatoriams liberalams atiduoti.

Dundulis PVM už kosmines dėl konservatorių liberalų kaltės elektros kainas susigrąžins iš biudžeto. Biudžetą sudaro mokesčių mokėtojų sumokėti mokesčiai. Mokesčius sumoka tie, kurie neturi galimybės susigrąžinti PVM, tai yra, galutiniai vartotojai, eiliniai lietuviai.

Iš ko susigrąžins Dundulis pakilusias eksploatacines išlaidas, tai yra, neapmokestinamas išlaidas verslui? Teisingai, pakels prekių kainas, privers pirkėjus – krizė gi! – mokėti už pirmo būtinumo prekes keleriopai brangiau, plius didins darbo krūvį ir mažins darbo užmokestį kompanijos eiliniams darbuotojams. Štai tau ir švediškų bankų pelnas-lažas, kurį yra priversti mokėti eiliniai vartotojai, arba baudžiauninkai.

Iš visų pusių Dunduliams pelnas, kai politinės sistemos tikslas yra užtikrinti tik valdančios mikroskopinės parazitinės konservatorių liberalų mažumos dominavimą, o ne visų piliečių gerovę, visuotinį teisingumą ir viešą interesą.

Jonas Kovalskis