Sveikas protas

Taip. Ukrainoje vyksta karas, kenčia paparasti žmonės ir to niekas negali paneigti. Bet. Reikia kalbėti apie tai, kas mūsų laukia netolimoje perspektyvoje. Reikia kalbėti apie šio karo pasekmes, nuo to mes nepabėgsime, kad ir kaip to norėtume. Jo pasekmes sunkiai pergyvens sankcijų nualinta Rusija, bet negalvokime kad Vakarų valstybės iš upės išbris sausos, jau nekalbant apie taip vadinamo trečiojo pasaulio šalis.

MAISTAS

Ukraina ir Rusija yra didžiausios kviečių tiekėjos į pasaulio rinką (40%). Jų pakeisti nėra kuo. Tai faktas! 40% neįmanoma kompensuoti. Tokių pajėgumų paprasčiausiai nėra. Nukentės visi. Kartais kils maisto kainos, tai neišvengiama. Europa, Amerika, nekalbant apie kitus regionus, negali auginti pakankamai maisto be trašų. Didžiausi trašų eksportuotojai – Rusija, Kinija ir Baltarusija. Žemės ūkis susidurs su iššūkiais, kokių nematėme dešimtmečius.

ENERGETIKA

Didžiausia Europoje energetinių resursų tiekėja Norvegija, Europą gali aprūpinti tik dalinai. Be išorės tiekimo senasis kontinentas išsiversti negali. Amerika be Rusijos energijos išteklių gali apsirūpinti tik save, mums bus numestos tik jų perteklinės skalūninės dujos – labai brangiai. Saudo Arabija, Iranas žais su Kinija. Vokietija uždarė daugumą savo atominių elektrinių ir tapo tiesiogiai priklausoma nuo rusijos anglevandenių. Saulės ir vėjo elektrinės vargiai sudaro penktadalį sąnaudų. Neišvengemai brangs kuras, elektra ir patalpų šildymas.

TRANSPORTAS

Išaugus visų tipų kuro kainoms, brangs visi produktai ir visos prekės – be išlygų. Dėl tiekimo grandinių sumaišties ir masinių bankrotų, truks svarbiausių detalių transporto priemonėms. Jau dabar yra didžiulis trūkumas vairuotojų ir aptarnaujančio personalo, dėl mokestinės ir biurokratinės Europos valstybių bazės. Patekimas į rytinę Eurazijos erdvę labai komplikuotas dėl sankcijų ir tarpvalstybinių konfliktų.

TARPTAUTINIAI SANTYKIAI

Kadangi anūko, Maldeikiuko ir Adomėno dėka susipykome su 99% pasaulio, atsiremti neturime į ką. Jei įsivaizduojame kad mums kas nors padės ištikus bėdai, atsiminkime pirmąsias kovidinio karantino dienas. Niekam mes neįdomūs ir niekam mūsų nereikia.

FINANSAI

Pagal nerašytą susitarimą, visi atsiskaitymai už energetinius resursus pasaulyje buvo vykdomi doleriais. Rusijai paskelbus, kad už dujas bus galima atsiskaityti tik rubliais (panašu kad jie tuo neapsiribos, tai bus taikoma ir naftai, ir trašoms, ir maistui), ženkliai kris dolerio ir euro paklausa pasaulio FOREX rinkose. Daugelį metų dominavęs petro doleris ir jo pusbrolis euras, pamažu praras rezervinių valiutų elitinį statusą. Vis labiau dominuos juanis ir „medinis“ rublis. Fiatinės valiutos praras pozicijas, panašu kad vėl grįšime prie aukso ir sidabro standarto.

SOCIALINIAI REIKALAI

Taip, padėti karo pabėgeliams reikia ir būtina, pats tai darau pagal išgales. Tačiau reikia rūpintis ir savais. Nereiktų prisidengiant altruizmu ignoruoti problemų esančių viduje. Argi nematome kaip valdžia pataikauja atvykeliams ir duoda jiems tai, ko jau daugelį metų negauna paprastas Lietuvos pilietis. Tai prie gero neprives. Dar labiau augs nepasitenkinimas Seimu ir Vyriausybe. Dabar nepaprastoji padėtis, bet ji kažkada pasibaigs, o nepasitenkinimas dar labiau užaugs.

IŠVADA

Nuo plandemijos pavargę žmonės, paskendę naujoje Ukrainos emocijoje, netrukus pajus žiaurias šio konflikto ekonomines pasekmes. Valdžios mėgaujasi situacija – jeigu kas, viską nurašysime ant Rusijos agresijos. Tegu pasimėgauja. Nieko nėra baisiau už nuskurdintą minią. Dėl nepakeliamų mokesčių ir kainų nuskurdę žmonės be abejo vieną dieną sukils ir išlies savo pyktį infantilų valdžiai. Nemanau kad valstybę melžę parazitai spės pabėgti. Jei ir spės, bus atrasti ir nuteisti Tautos tribunolo, pasaulis dabar labai mažas…

Viktoras Jašinskas