Dauguma kubiečių rugsėjo 25 dieną referendume pritarė naujo Šeimos kodekso priėmimui, pagal kurį šalyje įteisintos tos pačios lyties asmenų santuokos bei suteikiama tokioms poroms galimybę įvaikinti vaikus. 67% referendumo dalyviu pasisakė „už“, o 33% buvo prieš.
Kubiečiams faktiškai pasiūlyta eiti daugumos Pietų Amerikos šalių keliu, kur genderinė darbotvarkė labai populiari, Anksčiau tos pačios lyties asmenų santuokas įteisino Meksika (2009 m.), Argentina (2010 m.), Brazilija (2011 m.) ir Urugvajus (2013 m.). Ispanijoje, istorinėje Lotinų Amerikos tėvynėje, tos pačios lyties asmenų santuokos buvo įteisintos 2005 m. Naujasis šeimos kodeksas taip pat praplečia nepilnamečių teises: dabar tėvai nėra „globėjai“, o atsako už psichofiziologinę savo vaikų būklę. Įteisinta ir surogatine motinyste, bet be galimybės iš to pasipelnyti. Taip pat uždraustas smurtas dėl lyties.
Po 1959 m. revoliucijos Kuboje homoseksualumas čia buvo vertinamas kaip kapitalistinės įtakos apraiška, LGBT žmonės buvo persekiojami ir siunčiami „perauklėti“ į darbo stovyklas. Ši praktika tęsėsi iki 1968 m. 1979 m. Kubos valdžia panaikino bausmę už tos pačios lyties asmenų santykius.
2010 m., palikęs pareigas, Fidelis Castro taip pat pasisakė prieš homoseksualų persekiojimą. Interviu Meksikos laikraščiui jis pripažino, kad po revoliucijos Kuboje prieš homoseksualus buvo „didžios neteisybės akimirkų“.
Dabartinis šalies prezidentas Miguelis Diazas-Canelis kuria Kubos, kaip „demokratinio centralizmo“ valstybės įvaizdį, ir ieško galimybių bendradarbiauti su Lotynų Amerikos kairiaisiais. Tai atrodo kaip bandymas pakeisti šalies suvokimą pasaulyje, tačiau be esminių socialistinės ekonomikos ir politikos pokyčių.
Medicinos bei moterų lygybės srityje socialistinė Kuba visada buvo geriausia lyginant su kitomis Lotynų Amerikos šalimis. Moterų klausimas saloje jau seniai išbrauktas iš darbotvarkės. Fidelio Castro ir jo įpėdinių „autoritarinio“ režimo moterų teisiems ir laisviems pavydi daugelis „demokratijos tvirtovės“ bei pagrindinės geopolitinės Havanos priešininkės – JAV, gyventojų. Kuboje naujoms mamoms suteikiamos dvejų metų mokamos atostogos, oficialiai leidžiami abortai – šią teisę neseniai iš Amerikos moterų atėmė Aukščiausiasis Teismas.
Rugsėjo mėnesio referendumas Kubos komunistų partiją paverčia dekriminalizavimo ir LGBT santykių srityje lydere. Kubos vadovybės priešininkai dabar gali prarasti vieną iš kortų, kuriomis apkaltindavo Havaną pažeidžiant žmogaus teises saloje.
Apskritai pasaulio praktika rodo, kad lyčių problema yra ne tiek socialinės- ekonominės santvarkos, kiek konkrečios šalies ar regiono istorinio – civilizacinio kodo bei kultūrinio – religinių tradicijų klausimas. Vienas dalykas – katalikiškoji Vakarų civilizacija, kurios periferija taip pat yra Lotynų Amerikos zona, kitas – stačiatikių, musulmonų ir budistų Rytai.
SP Infocentras