Socialistas laimi prezidento rinkimus Peru

Remiantis preliminariais balsų skaičiavimais Peru prezidento rinkimuose pergalę iškovojo radikalios kairiosios partijos „Laisvasis Peru“ kandidatas, socialistas Pedro Castillo (Pedras Kastiljas), kuris vos 0,4 proc. aplenkė savo varžovę Keiko Fujimori (Keiko Fudžimori) iš dešiniosios „Liaudies jėgos“ partijos, buvusio šalies prezidento Alberto Fujimori (Alberto Fudžimorio) dukrą. Pralaimėjusi pusė ginčija balsavimo rezultatus ir greičiausiai prireiks šiek tiek laiko, kol nugalėtojas bus oficialiai pripažintas.

Dabartinės Peru prezidento kampanijos ypatumas buvo precendento neturintis gyventojų skepticizmas bet kurio politiko atžvilgiu. Rinkėjai reiškė atvirą priešiškumą šalies valdančiajam elitui. Todėl jie labiau tikėjo kaimo mokytojo Pedro Kastiljo iš Kachamarkos provincijos (vienos skurdžiausių šalyje), išgarsėjusio per 2017 m. mokytojų streiką, žodžiais, nei eks-prezidento, nuteisto už korupciją, dukterimi ( o ir ji pati du kartus buvo areštuota dėl korupcijos).

Ką Castiljo žadėjo per savo rinkimų kampaniją? Pirmiausia priimti naują Konstituciją, paveldėtą iš jo konkurentės Fujimori tėvo. Jis taip pat išreiškė ketinimą įvesti naujus mokesčius užsienio monopolijoms, kurie, jo žodžiais tariant, padėtų „įveikti skurdą turtingiausioje žemyno šalyje“, nacionalizuoti šalies išteklius ir įgyvendinti agrarinę reformą neturtingų ūkininkų naudai.

Ar šie pažadai bus vykdomi? Artimiausioje ateityje jam teks kovoti su medicinos sistemos krize šalyje: 187 tūkst. mirčių nuo COVID-19 yra daug. Šaliai labai reikia milijonų vakcinų dozių, medicinos įrangos ir ligoninių atokiose vietovėse, kuriuose žmones masiškai balsavo už Castiljo. Trečdalis šalies gyventojų gyvena žemiau skurdo ribos ir būtent jiems būsimasis prezidentas pažadėjo padėti.

Tačiau tam reikalingi pinigai, kuriuos galima skolintis arba šalies viduje, arba užsienyje. Tam bent jau pirmajame prezidentinės veiklos etape reikės atsargios ir nuosaikios ekonominės politikos.

SP Infocentras