Smūgis Lietuvos rusofobams ir antitarybininkams

Vilniaus politikos analizės instituto ekspertai vadovaujami D. Puslio ir G. Šumsko atliko apklausą įvairiose Lietuvos vietose ir nustatė, kad nuo 30% iki 60% apklaustųjų gyventojų mano, jog tarybiniais laikais gyvenimas buvo saugesnis, mokesčius į NATO būtų geriau skirti socialinei sričiai, ES griauna tradicines vertybes, Lietuvos valstybė nesėkmingai kovoja su koronaviruso pandemija, Lietuvos Respublika neturi savarankiškos užsienio politikos ir yra valdoma iš Briuselio ir Vašingtono, mūsų šalyje yra ribojama žodžio laisvė, diskusijos apie istoriją gali baigtis baudžiamąja byla, konservatorių vyriausybė apvogė šalies žmones, V. Putinas atgaivino ir sustiprino kaimyninę Rusiją ir Lietuva be reikalo pykstasi su Rusija ir Baltarusija. Dar daugiau nei 70 procentų apklaustųjų sutiko su teiginiu, kad Lietuvoje sąžiningam žmogui neleidžiama normaliai dirbti bei gyventi.

Žinoma, tokius šokiruojančius sociologinio tyrimo rezultatus autoriai (gal norėdami apsidrausti) linkę nurašyti įprastai propagandinei klišei, atseit, tai – Lietuvos visuomenės paveikumas dezinformacijai. Taip kitko taip ir vadinasi pati jų atlikta „naratyvų analizė“, kurią visą galima paskaityti čia.

Deja, faktas lieka faktu. Tyrimo grupės vadovai tiesiai šviesiai sako, kad ėjo į apklausą su „baltu lapu“, kad paprastai Lietuvos sociologai respondentams perskaito iš anksto suformuluotas tezes, o Lietuvos gyventojai turi atsakyti, ar jie sutinka, ar nesutinka. Ir reikėjo tik kartą nepasufleruoti Lietuvos gyventojams „vienintelių teisingų“ atsakymų, o tiesiog atvirai pasikalbėti su jais ir paprašyti pasidalinti savo mintimis, kai yla išlindo iš maišo ir mitas apie „tikrą nepriklausomybę“ ir „kruviną okupaciją“ žlugo. Žmonės tiesiog pademonstravo blaivų liaudišką protą. Kartu tai aiškus žmonių nuosprendis visai dvaro sociologijai bei politologijai.

Įdomu, kaip į visą tai sureaguos mūsų politinis elitas ir oficiozinė propaganda – nutylės šį akibrokštą visai jų politikai ar mėgins viską suversti klaidingai ar abejotinai „tyrimo metodikai“, įžvelgs provokaciją ir „Kremliaus ranką“, apkaltins „sovietinį palikimą“ ir „kaimietišką mentalitetą“, sukels eilinį aliarmą ir kvies į naują „Kryžiaus žygį“ su priešiška žiniasklaida.

SP Infocentras