Prigožino maišto ideologija

Rusijos Federacijos Komunistų partijos Centro komiteto pirmininko pirmasis pavaduotojas Jurijus Afoninas atkreipė dėmesį į ideologinę nepavykusio maišto platformą, kurią privačios karinės įmonės „Vagner“ vadovas E. Prigožinas suformulavo ne viename vaizdo įraše išplatintame prieš pat jo maištą.

***

Šiose įrašuose E. Prigožinas padarė daug skambių anti – elitinių pareiškimų, grasino blogiems „Rubliovkos rūmų“ gyventojams. Tačiau čia yra vienas svarbus momentas. Viename vaizdo įraše jis paminėjo Artiomovsko šampano gamyklą, kurią «vagneriai“ atkovojo šturmuodami miestą. „Vagner“ vadovas išsakė nuomonę, kad ši gamykla turi pasilikti savininkų nuosavybe. Tuo tarpu jos savininkai yra Ukrainos oligarchai, kurie pasisavino šią tarybinę gamyklą ją privatizuodami. Priminsime, kad privatizacija Ukrainoje buvo taip pat nesąžininga bei plėšikiška kaip ir Rusijoje. Be to, Ukrainos oligarchija dabar užima tiesiog nuožmią anti-rusišką poziciją. Ar ne akivaizdu, kad vienintelis teisingas sprendimas tokioje situacijoje – butu nacionalizuoti jos turtą išlaisvintose teritorijose? Tačiau Prigožinas savo poziciją pagrindė taip: privati nuosavybė turi būti šventa ir neliečiama! Ir kaip po to galima rimtai žiūrėti į anti – elitinę maišto lyderio retoriką?

Ne mažiau pastebimas ir Prigožino bandymas diskredituoti specialiosios karinės operacijos motyvus. Savo vaizdo įraše jis teigė, kad 8 metus Donbase „mes juos apšaudeme, jie mus apšaudė“, bet tuo pačiu „nieko neįprasto nebuvo“. Kyla klausimas: kodėl nutylima apie tai, kad Ukraina 8 metus apšaudė ne tiek prieš jos kariškius kovojančias Donecko ir Lugansko sukarintas pajėgas, kiek taikius Donbaso miestų gyvenamuosius rajonus ir nužudė tūkstančius civilių? Ir kaip šie Prigožino žodžiai koreliuoja su tuo, kad paprasti «vagneriai» jau nuo 2014 m. nesavanaudiškai kovojo prieš ukro-nacius. Kovojo ir žuvo. Dėl ko jie kovojo ir kodėl?

Taigi, ryškėja dvi labai reikšmingos ideologinės nepavykusio maišto pozicijos: oligarchinė nuosavybė yra šventa ir neliečiama, o speciali karinė operacija neturėjo būti pradėta. Bet, gerai pagalvojus, tai yra būtent provakarietiškos Rusijos oligarchijos programa, kuri nori atkurti kompradorišką verslą su Vakarais, nors ir mūsų šalies pralaimėjimo kaina.

Jurijus Afoninas