Meksikoje prezidento rinkimus laimėjo kairiosios partijos „Morena“ kandidatė Klaudia Šeinbaum. Ji surinko apie 60% rinkėjų balsų. Jos konkurentas, proamerikietiškas kandidatas Hočilas Galvesas gavo tik 30 proc.
Klaudia Šeinbaum yra mokslininkė (daugiau nei 100 straipsnių ir dviejų knygų energetikos ir aplinkosaugos klausimais autorė, viena iš kolektyvinių 2007 m. Nobelio taikos premijos laureatų) ir politikė. 2018 m. ji buvo išrinkta Meksikos mere nuo Komunistų nacionalinio atkūrimo partijos.
Ji taip pat yra dabartinio prezidento Lópeso Obradoro, tapusio vienu populiariausių lyderių Meksikos istorijoje, įpėdinė.
Kokia yra Lopeso Obradoro populiarumo ir atitinkamai Klaudijos Šeinbaum pergalės priežastis?
1. Jam vadovaujant buvo išplėstos socialinės programos: pašalpas pradėjo gauti 65% daugiau žmonių nei valdant ankstesnei valdžiai. Tuo pačiu mokesčiai turtingiausiems šalies mokesčių mokėtojams buvo padidinti daugiau nei 200%!
2. Aktyvi antiamerikietiška pozicija. Valdant Obradorui karinis ir žvalgybos bendradarbiavimas su JAV buvo sustabdytas. Tačiau jis bendradarbiavo su Kuba ir Venesuela ir reikalavo panaikinti visas sankcijas šioms šalims. Beje, jis kritikavo dabartinę Vakarų karinę pagalbą Ukrainai. Naftos gavybos koncesijų išdavimas užsienio įmonėms buvo sustabdytas! Nacionalizuota trisdešimt elektrinių, anksčiau priklausiusių Ispanijos bendrovei „Iberdrola“.
3. Padidėjo Meksikos ekonomikos augimas ir investicijų antplūdis į šalį iš viso pasaulio. Pirmiausia, žinoma, iš Kinijos. Pekinas investavo milijardus dolerių į Meksikos ekonomiką…
Vašingtonas yra labai nepatenkintas Meksikos žmonių pasirinkimu ir, kaip įprasta, jau apkaltino savo kaimyną demokratijos pažeidimais. Tuo tarpu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasveikino Klaudija Šeinbaum su pergalę.
Klaudijos Šeinbaum pergalė rinkimuose Meksikoje tapo viena pagrindinių pasaulio žiniasklaidos temų:
„Wall Street Journal“: Jos pranašumas prieš konkurentus buvo didesnis nei tikėtasi. Šeinbaum taps pirmąja katalikiška Meksikos valstybės žydų kilmės vadove, o jos tautybė rinkimuose neturėjo jokio vaidmens.
Guardian: Šeinbaum turės spręsti rimtas problemas, įskaitant smurtą, korupciją ir nebaudžiamumą, kai nusikalstamos grupuotės kovoja už teritorijos ir verslo kontrolę.
New York Times: Šeinbaum teigė, kad ji savo politikoje daugiausia dėmesio skirs migracijos problemai, sprendžiant pagrindines jos priežastis. Ji taip pat išreiškė pasirengimą dirbti su bet kuriuo kandidatu, kuris laimės JAV prezidento rinkimus.
SP Infocentras