Maistas brangsta visame pasaulyje

Pasaulio maisto kainų indeksas pasiekė aukščiausią tašką per septynerius metus. Rusijoje šių metų sausį maisto kainos, palyginti su praėjusių metų sausiu, padidėjo 7 proc., O JAV vasario mėnesio metinis augimas siekė 9 proc. Beveik visi produktai pabrango – javai, daržovės, pienas, cukrus ir mėsa.

Dabartinė maisto produktų infliacija vyksta gausaus derliaus visame pasaulyje fone. 2020 m. Rusijoje, Indijoje ir kitose šalyse buvo surinktas rekordinis arba beveik rekordinis derlius. Be to, su pasaulio maisto atsargomis viskas tvarkoje: dėl 2019–2020 m. žemės ūkio sezono visos kviečių atsargos pasaulyje siekė 277 mln. tonų, tai yra 3% daugiau nei vidutinis metinis rodiklis per pastaruosius 5 metus.

Deja, panašu, kad būtent atsargų kaupimas ir išprovokavo kainų kilimą. Taip mano Rusijos Taikomųjų ekonominių tyrimų instituto Žemės ūkio ir maisto politikos centro pagrindinis tyrėjas Denisas Ternovsky. „Daugelis importuojančių šalių, tikėdamosi naujų su pandemija susijusių apribojimų, pradėjo kaupti savo atsargas. Tose šalyse, kur importuotas maistas sudaro didelę gyventojų išlaidų dalį, jo trūkumas kelia grėsmę socialiniam stabilumui, todėl vyriausybės yra pasirengusios mokėti didesnę kainą, tačiau turėti savo atsargas “.

Papildoma paskata precendento neturinčiam produktų kainų kilimui visame pasaulyje yra vyriausybių ir centrinių bankų finansinė politika. „JAV tik vasario mėnesį priėmė 1,9 trilijono dolerių vertės ekonomikos stimuliavimo planą“, – paaiškino Tarnovsky. – O visa piniginė ir fiskalinė parama artėja prie 10 trilijonų, ir tai dar toli gražu ne pabaiga. Kitos pirmaujančios pasaulio valstybės taip pat skyrė dešimtis procentų BVP kovai su ekonominėmis pandemijos pasekmėmis. Didžioji šios pinigų pasiūlos dalis buvo skirta rinkai paspartinti, o likusioji dalis maistą pateko į su maistų susijusį realųjį sektorių “.

Maistas visame pasaulyje brangsta, nepaisant gausaus derliaus, didėja nelygybė tarp turtingųjų ir vargšų, o kai kurios šalys netgi gali susidurti su maisto trūkumu. Tuo pačiu metu, užuot teikę realią pagalbą žmonėms, centrinių bankų finansinės paskatos pirmiausia skiriamos bankams ir vertybinių popierių biržoms.

Mes gyvename tokiame pasaulyje ir norėčiau palinkėti greito „pabudimo“ visiems, kurie tiki, kad rinkos ekonomika „efektyviai paskirsto išteklius“. Gal milijardieriai turi išteklių, efektyviai paskirstytų jachtoms ir viloms, o mes, paprasti piliečiai, turime didelių pretenzijų jų „efektyviai rinkai“. Ir mes jau kasdien dirbame, kad mūsų pretenzijos šiai „rinkai“ ją galų gale palaiduotu bei pakeistu ją progresyvesne ir tobulesne visuomene. Prisijunkite prie šio darbo ir jūs!

Marksistų sąjunga