Hondūro Respublikos rinkimus laimi kairieji

Kairiųjų jėgų banga Pietų Amerikoje tęsiasi su lapkričio 28 d. vykusiais visuotiniais rinkimais Hondūro Respublikoje. Pastaruosius dvyliką metų šalį valdžiusi dešinioji partija Nacional praranda savo pozicijas, kai preliminarūs rezultatai šiuo metu pranašauja triuškinančią pergalę kairiųjų partijai Libertad y Refundación (arba tiesiog Libre) ir jų kandidatei į prezidento postą Xiomara Castro.

Hondūras yra labai daug kentėjęs ir vis dar tebekenčia nuo JAV imperializmo ir neoliberalizmo, korupcijos, skurdo, smurto ir karinių perversmų. Castro ir partija Libre šioms problemoms spręsti yra pasiryžę imtis griežtos anti-imperializmo ir anti-neoliberalizmo politikos, panašios į tą, kurią matome kitose Pietų Amerikos valstybėse, kaip Bolivija, Venesuela ar Kuba.

Taip pat galima tikėtis posūkio užsienio politikoje, atsiribojimą nuo JAV ir priartėjimą prie Pietų Amerikos socializmo bei Kinijos. Hondūras yra viena iš 15 pasaulio valstybių, pasirinkusių diplomatinius santykius su Taivano salos administracija, o ne žemyninės Kinijos. Vienas svarbiausių punktų Castro programoje bus diplomatinių ryšių su Taivano sala nutraukimas, ir ryšių su Kinijos Liaudies Respublika sudarymas. Tai atvertų duris į bendradarbiavimą, pradedant prieiga prie COVID-19 skiepų, kurių šaliai labai trūksta, iki perspektyvų prisijungti prie pasaulinės Belt and Road iniciatyvos.

Rinkimai pasižymėjo ypač dideliu rinkėjų aktyvumu – 68% – kas yra didžiausias skaičius Hondūro rinkimų istorijoje. Taip pat rekordus muša ir jaunimo (iki 21 m.) dalyvavimas. Iš 3.2 milijonų balsavusių piliečių, 600 000 balsų atėjo būtent iš jaunų, pirmąkart balsuojančių žmonių. Taip pat pirmą kartą rinkimai yra taikūs ir ramūs. Jeigu prieš keturis metus, po 2017 metų rinkimų rezultatų paskelbimo, Hondūro gatvės prisipildė riaušėmis, šiandien žmonės yra šventiški, girdisi fejerverkai ir optimizmas dėl šalies ateities. Po truputį Hondūro žmonės atgauna savo demokratiją, ir partija Libre, skirtingai nei mūsiškės partijos panašiais pavadinimais, kreipia visuomenę į tikrąją, o ne popierinę, laisvę.

Radikali Kairė

Паулюс Эйдукас