Didžiausią grėsmę taikai pasaulyje kelia JAV

Jau antra iš eilės, neseniai daryta tarptautinė sociologinė apklausa parodė, jog Jungtinės Valstijos viso pasaulio tautų yra vertinamos kai didžiausios grėsmės šaltinis. Tačiau, pradžioje vertėtų grįžti prie pirmosios istorijoje apklausos, darytos dar 2013 metais.

Specialistai tvirtina, jog tai buvo labiausiai rimta ir reprezentatyvi apklausa, rašoma zerohedge.com tinklapyje. „Tarptautinės nepriklausomų tyrimų agentūrų asociacijos WIN/Gallup International (WIN/Gallup) metų pabaigoje vykdytas sociologinis tyrimas parodė, jog 65 pasaulio šalių gyventojų nuomone, Jungtinės Valstijos yra didžiausia grėsmė taikai visame pasaulyje“, – pranešė New York Post 2014 metų sausio 5 dieną. 2013 metų gruodžio 30 dieną BBC News naujienų tarnyba pranešė: „Šiais metais, pirmą kartą istorijoje į WIN/Gallup apklausą buvo įtraukti trys klausimai, pateikti BBC radijo laidos Radio 4 Today“ klausytojų.

Vienas iš trijų klausimų, kuriuos uždavė klausytojai buvo suformuluotas sekančiai: „Kokia šalis kelia didžiausią grėsmę taikai?“ Beje, WIN/Gallup apklausos lapuose šis klausimas skambėjo kiek kitaip: „Kokia šalis, jūsų nuomone, yra didžiausios grėsmės šaltinis šiandieniame pasaulyje?“ Į pirmą vietą tarp „didžiausių grėsmių“ su 24 procentų rezultatu išsiveržė Jungtinės Amerikos Valstijos. Antrąja grėsme buvo įvardintas Pakistanas (su 8 procentais), o trečiąja – Kinija (6 procentai). Toliau, su vienodu 5 procentų rezultatu išsirikiavo Afganistanas, Iranas, Izraelis ir Šiaurės Korėja, pasidalinusios 4-7 vietas, Indija, Irakas ir Japonija gavo po 4 procentus ir pasiskirstė 8-10 vietose. Vienuolikta vieta teko Sirijai (3 procentai), o 12-a – Rusijai (2 procentai). Ir, galų gale paskutinės septynios šalys, patekusios į dvidešimtuką, gavo po 1 procentą balsų: Australija, Vokietija, Palestina, Saudo Arabija, Somalis, Pietų Korėja ir Didžioji Britanija.

O štai kaip pati asociacija WIN/Gallup suformulavo šiuos rezultatus savo ypač neinformatyvioje spaudos konferencijoje skirtoje metinei apžvalgai (dokumente buvo įtraukti gauti rezultatai, tačiau jie buvo tik vos paliesti, lyg šis sensacingas faktas tiesiog nebuvo vertas didesnio dėmesio): „Jungtinės Valstijos surinko didžiausią rezultatą (24 procentus) atsakant į klausimą, kuri iš šalių kelia didžiausią grėsmę taikai. Paskui JAV sekė Pakistanas su 8 procentais, Izraelis ir Iranas su 5 procentais. Respondentai Rusijoje (54 procentai), Kinijoje (49 procentai) ir Bosnijoje (49 procentai) buvo labiausiai sunerimę dėl taikai kylančios grėsmės iš JAV. Štai ir viskas, ką pranešė tyrimo autoriai. WIN/Gallup asociacija taip ir neskyrė specialios spaudos laidos šiam stulbinančiam tyrimui. Dar daugiau, jie net pabandė „palaidoti“ sensaciją, tik probėgšmiais užsiminę apie ją savo spaudos konferencijoje. Daugelis stebėtojų tikėjosi, jog WIN/Gallup kasmet kartos šį klausimą savo globaliose apklausose, kad galima būtų atsekti ir pademonstruoti tendenciją. Tačiau, deja, šis klausimas daugiau niekada nebuvo pakartotas. Bet, visai neseniai, 2017 rugpjūčio 1 dieną, tyrimų centras Pew Research paskelbė savo naujo tyrimo, vykusio 30 pasaulio šalių, rezultatus (kurį jie vykdė du kartus, pradžioj 2013 metais, o po to vėliau – 2017-ais).

Šioje apklausoje buvo pateiktas ne taip aiškiai suformuluotas, tačiau pakankamai panašus klausimas (ne visiškai tiksli formuluotė, galimai, paaiškinama tuo, jog tyrėjai baiminosi gauti analogišką rezultatą, nemalonų jų šaliai) : „Ar manote jūs, jog Jungtinių Valstijų galia ir įtaka kelia rimtą grėsmę (nežymią grėsmę arba jokios grėsmės) saugumui (tyrimo šalies saugumui)? Analogiškas klausimas buvo pašvęstas Kinijai ir Rusijai. Pastebėkime, jog tai nebuvo atviras klausimas, – tai yra, respondentai galėjo rinktis tik tarp trijų paminėtų šalių. Pažymėtina, jog trečiame 32-jų puslapių PDF dokumento puslapyje parodyta, jog „pagrindine grėsme“ 35 procentai respondentų visame pasaulyje įvardino „JAV galią ir įtaką“, 31 procentas nurodė į „Rusijos galią ir įtaką“ ir tiek pat pareiškė, jog didžiausia grėsmė kyla iš Kinijos. Tačiau, 23 ir 24 minėto dokumento puslapiuose pranešama, kokiose būtent 30 pasaulio šalių buvo vykdoma ši apklausa – kaip 2013, taip ir 2017 metais: dauguma iš jų sudarė JAV sąjungininkės-šalys, neskaitant, nebent, Venesuelos. Nė viena iš šių apklausoje dalyvavusių šalių nebuvo Rusijos ar Kinijos sąjungininkė, tai yra dar dviejų šalių, kurios potencialiai galėjo pasirodyti „pagrindine grėsme“.

Ir vis dėlto, nežiūrint į tai, apklaustųjų dauguma, nurodžiusi į Jungtines Valstijas, pasirodė didesnė, nei tų, kurie pagrindine grėsme laikė Kiniją ar Rusiją. Be to, ši tendencija aptikta 30 pasaulio šalių, liudija apie augantį nerimą dėl grėsmės iš JAV pusės, pastarųjų ketverių metų eigoje. Ir taip, nors WIN/Gallup asociacija niekada daugiau nekartojo šio klausimo, neseniai vykęs Pew Research Center tyrimas aiškiai liudija apie tai, jog žmonių, laikančių Jungtines Valstijas didžiausios grėsmės šaltiniu, skaičius, nuo 2013 metų išaugo, kai pačia pavojingiausia šalimi JAV pavadino 24 procentai viso pasaulio respondentų. Gali būti, kad žmonės skirtingose pasaulio šalyse vis tik pastebėjo, jog, mažiausiai nuo 2001 metų, Jungtinės Valstijos griauna vieną šalį po kitos: Iraką, Afganistaną, Libiją, Siriją. Kuri sekanti? Galbūt Iranas? O gal Rusija? Venesuela? Kas žino? Ir ši šalis tik ką padidino savo „gynybos išlaidas“, kurios jau triskart viršija Kinijos karinį biudžetą ir yra devynis kartus didesnis, nei Rusijos. Ar Amerikos karinio-pramoninio komplekso savininkai valdo ir JAV vyriausybę bei pagrindinės naujienų MIP, kas suteikia jiems galimybę kontroliuoti pagrindinės pasaulio „demokratijos“ valstybės biudžetą?

© sarmatas.lt