Če Gevaros atminimui

Prieš 55 metus, 1967 metų spalio 9 dieną, buvo nužudytas legendinis Kubos ir Lotynų Amerikos revoliucionierius – marksistas Ernesto Če Gevara.

Če medžioklei Bolivijoje vadovavo Feliksas Rodrigesas – CŽV agentas. Informatorius Siro Bustosa informavo Bolivijos specialiąsias pajėgas apie Gevaros partizanų būrio buvimo vietą. 1967 m. spalio 8 d. būrio stovykla buvo apsupta, o pats Gevara buvo suimtas Cuebrada del Yuro tarpeklyje. Če buvo sužeistas į koją, kita kulka persmeigė jo šautuvo dėtuvės, todėl jis negalėjo atsišaudyti. Rodrigesas, išgirdęs apie Gevaros suėmimą, nedelsdamas pranešė apie tai CŽV būstinei Lengly mieste, Virdžinijoje.

Naktį iš spalio 8 į 9 d. Če Gevara praleido areštinėje ant grindų La Igera kaimo mokykloje, šalia jo buvo jo dviejų nužudytų bendražygių kūnai. Spalio 9 d., 12:30, per radiją atėjo vyriausiosios vadovybės įsakymas iš La Paso. Pranešime buvo sakoma: „Pradėkite senjoro Gevaros sunaikinimą“. Bolivijos karinės vyriausybės prezidento René Barrientes Ortunjo pasirašytas įsakymas šifruota forma buvo perduotas CŽV agentui Feliksui Rodrigesui. Bolivijos armijos seržantas Mario Teranas tapo pagrindiniu įsakymo vykdytoju , ištraukęs trumpą šiaudą karių ginče dėl teisės nužudyti Gevarą. Nušautojo Gevaros kūnas buvo pririštas prie sraigtasparnio ir nugabentas į netoliese esantį Vallegrande kaimą, kur buvo parodytas spaudai.

Karo chirurgui amputavus Gevaros rankas, Bolivijos armijos pareigūnai išvežė kūną į nežinomą vietą ir atsisakė atskleisti, kur jis buvo palaidotas. Spalio 15 d. Fidelis Castro paskelbė visuomenei apie Gevaros mirtį. Gevaros mirtis buvo pripažinta sunkiu smūgiu socialistiniam revoliuciniam judėjimui Lotynų Amerikoje ir visame pasaulyje.

Če Gevara įėjo į istoriją kaip žmogus, visiškai atsidavęs kilniai ir sunkiai kovai už žmogaus išsivadavimą, socialistinių ir komunistinių idealų triumfą. Če Gevaros gyvenimas šiandien yra įkvepiantis herojiškumo ir atsidavimo revoliucijos ir socializmo idealams simbolis.

SP Infocentras

***

Kubietiška daina apie Če Gevarą