Sėkmingi streikai Gruzijoje ir Armėnijoje

Armėnija

2021 metų balandžio 29 dieną, po streikų, dviejų kasyklų darbuotojams pakilo algos ir darbo saugos sąlygos.

Balandžio 8 ir 9 d. Kapano kasybos ir perdirbimo gamyklos, kuriose dirba 1200 darbuotojų, kalnakasiai pradėjo streiką, reikalaudami geresnės sveikatos ir saugos bei atlyginimų didinimo.

„Dėl pandemijos ir 2020 m. Kalnų Karabacho karo, Armėnijos kasybos ir metalurgijos pramonė tapo nestabili. Sveikata ir sauga darbo vietoje suprastėjo, o darbuotojai liko nepatenkinti sumažėjus uždarbiui. Reaguodamas į tai, spontaniškai pradėjo streikuoti “,sakė TUMMJRA profesinės sąjungos pirmininkas Eduardas Pakhlevanyanas.

Darbuotojams pareikalavus, darbo užmokesčio mokėjimo sistema buvo pakeista. Darbo užmokestis padidėjo iki 15 procentų, palyginti su ankstesniu mėnesiniu darbo užmokesčiu, kuris siekė apie 735-795 USD.

O taip pat įmonė pateikė patobulintas asmenines apsaugos priemones ir gamykloje įrengė geresnes oro valymo sistemas

Kitas streikas buvo pradėtas balandžio 16 d., Kai sunkiųjų savivarčių vairuotojai, Sotko aukso kasykloje, užstojo kelią į kasyklą.

„Sotk“ aukso kasykla priklauso kasybos bendrovei „GeoProMining“, kuri Rusijoje ir Armėnijoje išgauna ir apdoroja auksą, sidabrą, stibį ir varį. Po 2020 m. Kalnų Karabacho karo 75 proc. Sotko aukso kasyklos buvo perduota Azerbaidžanui. Anksčiau 1000 darbuotojų turėjusi įmonė buvo priversta atleisti 280 darbuotojų. Daugelis darbininkų sutiko pereiti į kitus Armėnijos filialus.

Po derybų su TUMMJRA balandžio 19 d. Įmonė patenkino daugumą darbuotojų reikalavimų, įskaitant atlyginimų didinimą ir sveikatos draudimą.

„Mes sveikiname savo organizacijos profsąjungą laimėjus šią kovą, dėl kurios, net ir šiuo sunkiu Armėnijos pramonei laikotarpiu, padidino jiems atlyginimus“, sakė „IndustriALL“ generalinio sekretoriaus padėjėjas Kemalas Özkanas.

Gruzija

2021 m. Gegužės 7 d. Gruzijoje esančių mineralinių trąšų gamintojo „Rustavi Azot“ maždaug 2 000 darbuotojų, po savaitę trukusio streiko, gerokai pasididino savo atlyginimus.

Darbuotojai pradėjo streiką balandžio 27 d. Reikalaudami pakelti atlyginimus, daugiau nei 500 darbuotojų, blokavo transporto įvažiavimą į gamyklą ar iš jos. Po trijų dienų visos gamybos operacijos buvo sustabdytos.

Nors įmonės pelnas augo, darbuotojų atlyginimai nekilo. 2016–2020 m. Vartojimo kainos Gruzijoje padidėjo vidutiniškai 27 procentais, o darbininkų atlyginimai padidėjo tik vieną kartą – 2019 metais. Vidutinis mėnesinis darbo užmokestis įmonėje yra maždaug 750 GEL (220 USD), vienas mažiausių sektoriuje.

2017 m. Pasikeitus vadovybei, „Rustavi Azot“ darbo santykiai buvo įtempti, ypač po to, kai buvo atleisti 350 darbuotojų. 2018 m. 56 iš atleistų darbininkų buvo grąžinti į darbą po jiems palankaus teismo sprendimo.

Darbuotojai grįžo į darbą (po streiko) gegužės 3 d., Kai „IndustriALL Global Union“ filialas, Gruzijos metalurgijos, kasybos ir chemijos pramonės darbuotojų profesinė sąjunga (TUMMCIWG) nustatė susitarimą su vadovybe dėl 250 GEL (72 USD) didesnio darbo užmokesčio darbuotojams. Daugiau nei 1 000 GEL (290 USD) ir 125 GEL (36 USD) tiems, kurie uždirba daugiau nei 1 000 GEL.

Bendrovė taip pat pasiūlė išmokėti Velykų premiją bei pažadėjo neišskaičiuoti streiko dienų iš darbuotojų darbo užmokesčio.

Bendrovė taip pat pritarė deryboms su profsąjungos atstovais dėl metinio atlygio, kompensacijų dėl augančios infliacijos, darbo sąlygų gerinimo ir socialinių išmokų bei sveikatos draudimo paketų.

Bendrovė įsipareigojo nekeršyti streike dalyvavusiems darbuotojams ir gerbti profsąjungų laisvę darbo vietoje. Todėl prie TUMMCIWG prisijungė apie 500 naujų narių, kuri atstovaus kolektyviniams darbuotojų interesams tolesnėse derybose.

TUMMCIWG prezidentas Tamazas Dolaberidzė sakė:

„Dėkojame visiems, kurie palaikė streiką, įskaitant Gruzijos parlamento„ Rustavi Major “atstovybę, miesto rotušę ir„ Kvemo Kartli “regioninę administraciją. Tikimės, kad įmonės vadovybė tęs kolektyvines derybas taip pat konstruktyviai, kaip ir streiko pabaigoje“.

UAB „Rustavi Azot“ pagamina iki 1 procento viso pasaulyje sunaudojamo amonio nitrato kiekio.

Šaltiniai:
Armėnija ir Gruzija

Paruošė Marius Jonaitis
Socialistų partija