Protesto mitingas prie Seimo: pradžia ar pabaiga?

Antradienį Vilniuje prie Seimo vyko daugiatūkstantinis protesto mitingas dėl ribojimų nepaskiepytiems ir kitų klausimų. Pagrindinė mitingo organizatorė – aktyvi visuomenininkė, mokytoja Astra Astrauskaitė. Į mitingą suvažiavo atstovai iš visų Lietuvos regionų, ypač gausiai dalyvavo žemaičiai su savo vėliavomis.

Pagrindinai mitingo šūkiai, kurios nuolat skandavo susirinkusi žmonių minią: „Šimonytės vyriausybę – lauk!“ ir „Seimą – lauk!“. Vienu momentu į parlamento pusę buvo paleistį juodi dūmai tam, kad „išrūkyti Seimą“. Šalia Nacionalinės bibliotekos laiptų buvo įrengtos ir butoforinės „kartuvės Lietuvos išdavikams“.

Mitinge dalyvavę žmonės reiškė pasipiktinimą valdžios ribojimais, skirtais nepasiskepijusiems asmenims, reikalavo panaikinti „galimybių pasą“, atsisakyti žmonių segregacijos, demonstravo nepasitikėjimą oficialia žiniasklaida bei vadino oficiozinius žurnalistus „melagiais“. Apibūdinant dabartinę valdžia kai kurie mitingo oratoriai ir dalyviai pradėjo plačiai vartoti terminą „liberalfašizmas“ ir tiesiog „fašizmas“. Tuo pačiu beveik nesigirdėjo rusofobijos ir aklo antitarybiškumo apraiškų. Tai gali byloti apie rimtą mentalinį posūkį visame protestiniame judėjime.

Mitinge grupė aktyvistų platino besikuriančio A. Paleckio visuomeninio judėjimo „Aušrą“ skrajutes, kuriose visos opozicinės visuomenines organizacijos kviečiamos vienytis į vieningą koaliciją ir formuoti šešėlinę vyriausybę bei taikias, teisėtais būdais keisti padėtį valstybėje. Žodis mitinge buvo suteiktas ir pačiam Algirdui Paleckiui, kuris buvo pristatytas kaip politinis kalinys.

Šiandien susidarė tokia situacija, jog atrodo bet kas gali sukviesti daugtūkstantinį renginį, jeigu tik jis bus nukreiptas prieš valdžią. Jos veiksmai tiesiog elektrizavo visuomenę. Deja, daugumą žmonių vis dar nesuvokia, kad valdžiažmogių pakeitimas iš esmės nieko nepakeis. Po kurio laiko sistema suvirškins naujus žmones ir organizacijas. Tik jos pakeitimas iš šaknų gali pakeisti visą visuomenės situaciją. Bet kaip sakoma, lašas po lašo ir „akmeninę“ sistemą tašo.

Mitingo organizatoriai paragino protestuotojus kol kas neišvykti iš Vilniaus bei tęsti protesto akciją ir toliau.

Po oficialios mitingo pabaigos likusieji jo dalyviai užblokavo Seimą ir pareikalavo pokalbio su jo nariais. Raminti situaciją atvyko specialus policijos ekipažai. Buvo išprovokuotos riaušės. Panaudotos ašarinės dujos ir kitos specpriemonės. Pranešta apie nukentėjusius iš abejų pusių. Jiems prireikė medikų pagalbos. Šiam momentui dėl pastarųjų įvykiu yra daug neaiškumų. Valdžia ir oficiozinė žiniasklaida be abejo mėgins pasinaudoti situacija ir atsirevanšuoti visais įmanomais būdais. Atsiras žinoma savo kolaborantų ir opozicijos tarpe.

Ar tai pradžia, ar pabaiga – parodys netolima ateitis.

SP Infocentras