Protestinis antradienis Prancūzijoje

Prancūzijoje praėjusį antradienį, spalio 18 d., įvyko visuotinis streikas: apie 200 protesto eitynių visoje šalyje, dešimtys tūkstančių žmonių neišėjo į darbą – nuo mokytojų iki geležinkelininkų. Masiškiausias veiksmas vyko Paryžiuje, kur kilo susirėmimai su policija.

Iš pradžių taikus profesinių sąjungų protestas, kaip visada, virto riaušėmis. Protestuotojai statė barikadas, puolė policiją, kuri irgi nestovėjo vietoje. Kiekvienoje sankryžoje buvo susirėmimų. Žmonės daužė automobilių prekybos centrus, gatvės reklamą ir bankų skyrius. Paryžius „liepsnojo“, kaip ir visi didieji šalies miestai. Spalio 18 d. antradienis Prancūzijai buvo tikrai protestinis.

Nutrūko susisiekimas tarp šalių miestų, buvo atšaukti „Eurostar“ greitieji traukiniai, įskaitant ir per Lamanšo sąsiaurį, jau nekalbant apie miesto elektrinius traukinius ir metro. Geležinkelininkai taip pat streikavo.

Didžiausių pastarojo meto protestų Prancūzijoje priežastis sutelpa į vieną žodį – „krizė“. Kainos kyla, o atlyginimai – ne. Aktualiausia problema su energetika – dėl naftos perdirbimo gamyklų darbuotojų streikų degalinėse nėra kuro, susidaro begalinės eilės prie benzino ir dyzelino. Bet net jei kuras būtų prieinamas, jis vis tiek būtų neįperkamas.

„O kuris iš mūsų vagis? Benzinas už 3 eurus! Manote, kad rytoj po streiko jis vėl nukris iki pusantro? Ne! Prancūzų degalų milžinai ir toliau žais su mumis, apšvarindami prancūzus. Nenorime, kad degalų papildymas mums taptų neprieinamu malonumu“, – sakė Prancūzijos komunistų partijos sekretorius Fabienas Rousselis.

Net ir didžiausi „geltonųjų liemenių“ protestai atrodo kaip antradienį vykusių eitynių, kuriose dalyvavo visos be išimties profesijos, o ne tik darbininkai, repeticija. Plakatuose buvo perbraukti NATO ir euro zonos simboliai. Reikalavimai Prancūzijai išstoti iš Europos Sąjungos girdisi vis garsiau.

SP Infocentras