Nelygybė kapitalizmo sąlygomis

Socialinė ir ekonominė nelygybė yra neatsiejama nuo kapitalistinės visuomenės ir yra jos pasekmė. Nelygybės egzistavimą įvairiuose gyvenimo sferuose ir jos nuolatinį didėjimą pastebi visų šalių tarptautinės organizacijos, ekonomistai, politikai ir paprasti žmonės.

Ekonominės – finansinės padėties nelygybė

Nuo 2015 m. 1% žmonių turi daugiau turto nei likusi planetos dalis. Iš jų aštuonių asmenų turtas prilygsta skurdžiausių keturių milijardų žmonių turtui. Pusei visų žmonių žemėje jų dalis bendrame ekonominiame pyrage gerokai sumažėjo; Ekonomika auga, bet didžioji dalis turto atitenka turtingiesiems.

Švietimo ir tobulėjimo galimybių nelygybė

Pasaulio švietimo sistemoje taikomas selektyvus metodas: jei tėvai neturės pinigų, vaikas negalės gauti kokybiško išsilavinimo. Galimybė gauti geriausią išsilavinimą priklauso ne nuo vaiko intelektinių ar kūrybinių gebėjimų, o nuo tėvų pajamų ir statuso.

Sveikatos apsaugos ir kitų socialinių paslaugų netolygumai

Medicinos paslaugos daugumai gyventojų tampa vis labiau neįperkamos. Nemokamas ligonines keičia privačios klinikos. Vis daugiau medicinos paslaugų suteikiama komerciniais pagrindais. Tai vyksta ir Rusijoje, ir Lietuvoje. JAV ar Pietų Korėjoje, kur jau seniai dominuoja brangi mokama privati medicina, tai dar veda ir į bankrotavimą.

Nelygybė prieš įstatymą

Kokybiškos teisinės pagalbos prieinamumas priklauso nuo pinigų sumos. Turto nelygybė suteikia turtingiesiems ir vargšams nelygias galimybes apsisaugoti, tai sukelia nelygybę prieš įstatymą. Tuo pačiu įtakingas verslininkas gali iš anksto per politikus daryti spaudimą, kad būtų priimti jam patogūs įstatymai.

Politinių galimybių nelygybė

Šiuolaikinė politika yra turtingųjų politika. Nepaisant įsivaizduojamos galimybės rinkti ir būti išrinktam, iš tikrųjų politinei kampanijai reikia milžiniškų finansinių išteklių. Ar paprastas žmogus gali tai sau leisti? Tą patį vaizdą galima stebėti visame pasaulyje: dažniausiai oligarchai arba korporacijų atstovai, kurie dalyvauja rinkimuose ir laimi. Jie ir vykdys politiką savo ar kitų kapitalo bei verslo interesais, nes kandidatai galiausiai turi būti atsakingi ir dėkingi tiems, kurie prisidėjo prie jų sėkmės rinkimuose.

SP Infocentras