Motinystės išmokos: be įspėjimo priimti pakeitimai nuskriaus ne vieną nėščiąją

Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimai įsigaliojo jau šių metų spalio 30 dieną ir bus taikomi visoms nėščioms moterims, kurios turėjo išeiti į dekretą nuo minėtosios datos bei vėliau.


Jau prieš tai rašėme apie pasklidusias kalbas, jog reikiamą stažą turinčios, bet visą nėštumo laikotarpį nedirbusios mamos po naujausių įstatyminių pataisų nebegalės gauti motinystės išmokos. Nors vylėmės, jog visgi paaiškės, kad tai tik Sodros darbuotojų klaida, tačiau vakar Lietuvos respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija išplatino pranešimą, kuris patvirtino mūsų pastebėtą problemą.

Motinystės išmoka: kas tai, koks jos dydis ir kas turi teisę ją gauti

 

Motinystės išmoka gaunama sulaukus 30 nėštumo savaičių ir išėjus į nėštumo ir gimdymo atostogas (dekretą). Išmoka mokama už 126 kalendorines dienas, tačiau šis skaičius gali kisti priklausomai nuo to, kada išeinama į dekretą, ar gimdymas priskiriamas prie komplikuotų ir pan. Motinystės išmokos dydis – 77,58 proc. nuo vidutinio nėščiosios darbo užmokesčio prieš mokesčius. Be to, reikalingas 12 mėn. darbo stažas (gali būti su pertraukomis) per paskutinius 24 mėn. O po naujųjų įstatymo pakeitimų būtina nėštumo metu būti dirbusiai nors vieną dieną. Jei moteris nėštumo metu nedirbo nei vienos dienos, jai motinystės išmoka nepriklauso net ir turint reikiamą stažą.

Minimalus motinystės išmokos dydis – maždaug 912 Eu (apskaičiuota atsižvelgiant į tai, jog minimalus mėnesinis dydis siekia 228 Eu, o mokama už 126 dienas). Plačiau apie tai galite pasiskaityti Sodros puslapyje.

Skuboti sprendimai paliko mamas be išmokų

 

Viešai skelbiama, jog naujieji įstatymo pakeitimai pagerino sąlygas kai kurioms mamoms gauti motinystės išmoką, tačiau niekas pernelyg nekreipia dėmesio į dalį mamų, kurios dėl skubotai priimtų sprendimų paskutinę minutę neteko prieš tai joms žadėtų pinigų. Reikiamą stažą sukaupusios, tačiau visą nėštumo laikotarpį nedirbusios moterys iki paskutinės dienos nebuvo informuotos, kad neteks teisės į motinystės išmoką. Vietoj to, jog būtų viešai paskelbti išankstiniai perspėjimai, suplanuotas pereinamasis laikotarpis (pvz., vienerių metų pereinamasis laikotarpis arba įstatymo galiojimas tik toms moterims, kurios pastojo po to, kai buvo padaryti pakeitimai ar pan.), moterys liko tuščiomis rankomis ir be galimybės kažkaip išsaugoti prieš tai joms teisėtai priklausiusias išmokas.

Absurdo teatras arba ką iš tikrųjų gina tokios pataisos

 

Kitoms žiniasklaidos priemonėms pagaliau pranešus apie įstatymo pakeitimus pasirodė daugybė komentarų apie tai, jog, neva, šitaip ir turi atrodyti teisingumas ir asocialioms motinoms reikėtų atimti visas įmanomas išmokas, ne tik motinystės. Tačiau panašu, jog tokie žmonės iki galo nesupranta kas iš tiesų nukentėjo dėl tokių pataisų.

Trumpai:

  1. Nukentėjo moterys, kurios dirbo ir sukaupė reikiamą darbo stažą. T. y. jos nėra kažkokios gyvenime nedirbusios nėščiosios. Po šio pakeitimo jos neteko teisės į išmoką tik todėl, jog visą nėštumo laikotarpį nedirbo, tačiau tarp nukentėjusiųjų yra ilgametę darbo patirtį turėjusios moterys. Visiškai nedirbusios moterys niekada ir neturėjo teisės į šią išmoką
    .
  2. Ne visi nėštumai yra tokie sklandūs ir nerizikingi, jog moteris galėtų dirbti. Galbūt prieš pastodama moteris neteko darbo, bebūdama Užimtumo tarnyboje pastojo, bet taip ir nesusirado darbo, nes tiesiog negalėjo dirbti dėl sveikatos problemų, nuolatinio gulėjimo ligoninėse ir rizikos, jog neteks savo kūdikio
    .
  3. Ar daug žinote darbdavių, kurie išskėstomis rankomis priima nėščiąsias į darbą? Jeigu moteris išėjo iš savo senojo darbo/buvo atleista, o įstojusi į Užimtumo tarnybą pastojo taip ir nespėjusi vėl įsidarbinti, natūralu, jog pradėjus augti pilvukui tikimybė, kad kažkas priims į pakankamai normalų, su nėštumu suderinamą darbą smarkiai sumažėja.
  4. Dabar į dekretą turėjusioms/turinčioms išeiti moterims iki paskutinės dienos buvo kartojama, jog joms priklauso motinystės išmoka, nes turi sukaupusios pakankamą stažą. Ar tikrai normalu iki paskutinės dienos reikalauti tik stažo, o galiausiai visgi pareikšti, jog reikia ir nors vienos išdirbtos dienos nėštumo metu? Jei kažkam iš jūsų atimtų ~900+ Eu be jokios vilties juos visgi susigrąžinti, vietoj to, kad būtumėte įspėti iš anksto ir pakeitę situaciją, ar tikrai sakytumėte, jog tai teisinga ir sveikintina?
  5. Kuo skiriasi tos, kurios vis dar turi teisę gauti motinystės išmoką nuo tų, kurios neteko tokios teisės? Tik tuo, jog išmoką gausiančios moterys nėštumo metu dirbo nors vieną dieną. T. y. išmoką gaus, pvz., per 24 mėn. galbūt dirbusi vos kelis mėnesius, o visą kitą laiką stovėjusi Užimtumo tarnyboje (Užimtumo tarnyboje irgi kaupiasi stažas) moteris, tačiau negaus ta, kuri galbūt dirbo kelis metus, o po to įstojo į Užimtumo tarnybą ir pastojo taip ir nespėjusi susirasti kito darbo. Mano žiniomis yra moterų, kurios pradirbo net ir 17, 15 ar 10 metų iš eilės, iki pakliūdamos į Užimtumo tarnybą.

Taigi, ar tikrai vis dar nuoširdžiai tikite, jog motinystės išmoka buvo atimta ne iš normalių mokesčių mokėtojų?

Ką daryti, jei nebepriklauso motinystės išmoka?

 

Pirmiausia – visoms nuoširdžiai siūlome nepasiduoti ir visas nukentėjusias mamas burtis drauge. Galbūt parašius bendrą skundą dar įmanoma kažką laimėti vien dėl to, jog jums sugalvojo taikyti pakeitimus be jokio pereinamojo laikotarpio ar įspėjimo. Net jei įstatymo pakeitimai ir yra patvirtinti, tačiau vis tiek turėjo egzistuoti kažkoks pereinamasis laikotarpis arba bent jau naujasis įstatymas turėjo būti taikomas tik po spalio 30 dienos tapusioms nėščiomis moterims, o ne toms, kurios jau buvo nėščios pasikeitus sąlygoms.

Be to, paaiškinkite susidariusią problemą ir Seimo nariams, kurie teigiamai balsavo už šiuos pakeitimus. Jeigu jie sulauks pakankamai laiškų, tikime, jog imsis veiksmų, nes visgi artėja rinkimai ir seimūnai nenorės likti juodąjame mamų sąraše. Rašykite jiems į viešai prieinamus el. paštus, susiraskite juos per Faceboook – būkite išgirstos, o ne be kovos nutildytos. O visą balsavusių seimūnų sąrašą rasite jau prieš tai publikuotame straipsnyje.

Jei visgi kovoti dėl savo teisių nenorite, lieka tokios išeitys:

  1. Visoms nėščiosioms, kurioms nepriklauso motinystės išmoka, per www.spis.lt sistemą arba savo gyvenamosios vietos savivaldybėje/seniūnijoje gali užpildyti prašymą vienkartinei nėščios moters išmokai gauti. Šiais metais ji siekia vos 76 Eu, o nuo kitų metų padidės iki 250 Eu
    .
  2. Jei vis dar galite – ir toliau neišsibraukite iš Užimtumo tarnybos ir gaukite bedarbio išmoką. Tai vis tiek suteiks nors šiokias tokias pajamas, o laikui atėjus tiesiog išeisite tiesiai į vaiko priežiūros atostogas
    .
  3. Jei kas nors turite kitų idėjų – pasidalinkite jomis komentaruose. Galbūt patarimai pravers ir kitoms nukentėjusioms nėščiosioms.

Parengė: Raimonda Jonaitienė, Inforama.lt