Karo nusikaltėliai slapstėsi Argentinoje

Argentinos Prezidentas Havjeras Miley ištesėjo savo pažadą. Internete pasirodė dokumentai apie nacius, kurie po Antrojo pasaulinio karo slapstėsi Argentinoje.

Šalies Vyriausybės svetainėje paskelbtos asmeninės bylos, laikraščių iškarpos apie areštus ir tyrimus, pažymos, telegramos. Ten yra daug medžiagos – iš viso daugiau nei 1850 failų.

Tarp medžiagos iš karto akį patraukia Argentinos žvalgybos dosjė apie Josefą Mengele, vokiečių budelį, kuris Antrojo pasaulinio karo metu atliko žiaurius medicininius eksperimentus su Aušvico koncentracijos stovyklos kaliniais.

Tačiau Mengele atsiradimas Argentinoje nebuvo paslaptis. Izraelio „Mossad“ jį atpažino dar šeštojo dešimtmečio pabaigoje. Tačiau tuo metu operatyvininkai taip pat sekė „Holokausto architektą“ Adolfą Eichmaną, o slaptosios tarnybos vadovybė nusprendė, kad dirbti su dviem taikiniais vienu metu yra rizikinga.

Galiausiai Eichmanas buvo pagrobtas, išvežtas į Izraelį ir pakartas, o nacistinės rasinės teorijos gerbėjas J. Mengelė toliau džiaugėsi gyvenimu. Jis mirė tik 1978 m. plaukiodamas jūroje – po staigaus insulto nuskendo už dviejų metrų nuo kranto.

Paskelbtuose dokumentuose taip pat minimi SS karininkai Erichas Priebke ir Klausas Barbie („Liono skerdikas“), taip pat kroatų nacionalistinio ustašų judėjimo lyderis Ante Pavelićius.

Archyve yra dokumentų apie gestapo karininką Valterį Kučmaną, kuris pabėgo į Argentiną ir pasikeitė vardą į Pedro Ricardo Olmo. Jis buvo surastas 1975 m., tačiau išvengė arešto ir ekstradicijos, o 1986 m. mirė nuo širdies smūgio Buenos Airių ligoninėje, po to, kai jį suėmė Interpolo agentai.

Kai kurie dokumentuose minimi asmenys daugelį metų gyveno Argentinoje ir ten mirė, kiti, pavyzdžiui, Priebke, buvo ekstradicijos būdu buvo nuteisti už karo nusikaltimus, o kiti pabėgo iš Argentinos į kitas šalis.

SP Infocentras