Čekijoje vyko didžiausias streikas per pastaruosius 30 metų

Lapkričio 27 dieną Čekijoje įvyko vienadienis įspėjamasis mokyklų profesinių sąjungų streikas, Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos viceprezidentės Marketos Seidlovos teigimu, streike dalyvavo daugiau nei 7213 švietimo įstaigų visoje šalyje.

Švietimo ministerijos statistika rodo, kad Čekijoje yra 5350 vaikų darželių, 4250 pradinių ir 1300 vidurinių mokyklų. Dabartinis streikas, kuriame dalyvavo daugiau nei septyni tūkstančiai švietimo organizacijų, yra didžiausias nuo aksominės revoliucijos prieš socialistinę valdžią laikų.

Prie streiko, be mokyklų profsąjungų, prisijungė sveikatos apsaugos, transporto, kultūros, bibliotekų, maisto pramonės ir universitetų darbuotojai. Vienose įmonėse ar biuruose darbas buvo sustabdytas valandai ar dviem, o kitos nedirbo visą dieną. Streike dalyvavo 70 % šalies mokytojų, o išvis streikavo apie 1 mln. čekų.

Audringą visuomenės reakciją sukėlė dešiniosios Čekijos vyriausybės priemonių paketas ekonomikai konsoliduoti, aukštos komunalinių paslaugų kainos, pensijinė reforma, neaiškios minimalios algos kėlimo perspektyvos, maži atlyginimai viešajame sektoriuje bei pinigų stygius švietimui.

Švietimo darbuotojų profsąjungos ragina Čekijos vyriausybę skirti pakankamai lėšų Švietimo sistemai, kad ji įvykdytų visus savo rinkiminius pažadus.

Bet koks švietimo biudžeto mažinimas kels pavojų švietimo kokybei. Dėl nepakankamo finansavimo teks mažinti mokytojų skaičių, o daugelyje miestų mokyklos bus priverstos tam tikrų dalykų mokymą suporuoti arba padalinti pamokas.

SP Infocentras