Baltijos šalių gyventojų balsai NATO okupacijos klausimu

Nevyriausybinės organizacijos GLOBSEC atliktas tyrimas „Vidurio ir Rytų Europos balsai. Demokratijos ir valdymo suvokimas dešimtyje ES šalių“ rodo, kad daugiau nei ketvirtadalis Latvijos gyventojų mano, jog Baltijos šalys yra Šiaurės Atlanto aljanso okupacijos zona. Be to, daugiau nei pusė Rytų Europos gyventojų nepasitiki ES politika.


Tyrimo duomenimis, kas septintas Lietuvos gyventojas (13 proc.) ir kas ketvirtas latvis (26 proc.)mano, kad Baltijos šalys yra NATO okupuotos. Beveik trečdalis estų yra tikri, kad NATO vienetų buvimas šalyje turi vieną tikslą — išprovokuoti ir erzinti Rusiją.

Be to, 26% Latvijos gyventojų mano, kad grupė istorikų užsiima Vakarų šalių istorijos klastojimu, siekdami sumenkinti TSRS vaidmenį kovoje prieš nacizmą. Be to, 52 proc. Rytų Europos gyventojų yra tikri, kad ES valdžios institucijos savo šalių valdžios institucijoms diktuoja, kaip elgtis, ir tam neįmanoma pasipriešinti.

Pastebėtina, kad tyrimo autoriai NATO pasitikėjimo ir požiūrio į Tarybų Sąjungą klausimą išdėstė skyriuje „Konspirologija ir dezinformacija“. Medžiagos sudarytojų teigimu, toks daugelio valstybių gyventojų požiūris į ES paaiškinamas įvairių šaltinių, demonstruojančių Europos Sąjungą, informaciniu poveikiu.

Labiausiai nepasitikėjimas NATO buvimu šalies teritorijoje ir naryste viso Šiaurės Atlanto aljanso gretose nustatytas Bulgarijoje ir Slovakijoje. Taigi 50% bulgarų mano, kad NATO yra Amerikos pavaldumo Europai schemos dalis, 60% slovakų aiškiai nurodė, kad Aljanso buvimas jos teritorijoje yra JAV okupacija.

Anksčiau JAV prezidentas Donaldas Trampas teigė, kad JAV patiria „kančias“ NATO, nes jos yra priverstos nešti sąjungininkų apsaugos naštą. Jis patvirtino planus sumažinti Vokietijoje dislokuotų JAV karių kontingentą. Kai kuriuos iš jų pasirengusi priimti Lenkija.